Od 25 lat św. Kazimierz, którego wspomnienie przypada 4 marca, jest patronem diecezji radomskiej. 9 lat wcześniej, 4 marca 1983 r., Jan Paweł II ogłosił go patronem Radomia.
Królewicz Kazimierz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego rodzina zatrzymywała się tu w drodze z Wilna do Krakowa.
- Królewicz przebywał tu często, a w latach 1481-1483 w imieniu ojca, który wtedy przebywał na Litwie, sprawował administracyjną, polityczną i wojskową władzę nad Koroną. Stąd zawiadywał sprawami kraju. Wtedy królewicz dał się poznać jako książę odznaczający się poczuciem sprawiedliwości i tym, który szczególnie dba o bezpieczeństwo kraju. Kroniki pokazują, że jego pobyt w Radomiu wiązał się też ze świadectwem życia osoby, która głęboko wierzy, jest oddana Chrystusowi. Często się modlił, adorował Chrystusa, prowadził nabożeństwa ku czci Matki Bożej, a swoją postawą pokazywał, że powołanie chrześcijańskie można realizować w różnym stanie. Nie przeszkadza w tym nawet bycie królewiczem, który opływał w dostatki - mówi ks. Rafał Piekarski, wykładowca historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym i archiwista w kurii.
Kazimierz Jagiellończyk urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie. Zmarł 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Już w 1521 r. był kanonizowany, lecz potwierdzająca to bulla zaginęła. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.
W sobotę, 4 marca obchodzimy doroczną uroczystość św. Kazimierza królewicza, patrona diecezji radomskiej i Radomia. W bazylice św. Kazimierza w Radomiu (ul. Główna 16) Msza św. z udziałem księży biskupów będzie sprawowana o 18.00. Następnego dnia o 11.00 uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 12 wystawią program artystyczny o św. Kazimierzu królewiczu.
W obchody kazimierzowskie włącza się samorząd miasta i Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska". Na wszystkie organizowane przez placówkę wydarzenia - wstęp wolny.
Program:
4 marca (sobota)
Podczas "Kazików" czynne będzie stoisko Cechu Piekarzy ze słodkimi Kluczami św. Kazimierza.