Znany z telewizyjnych programów "Ojczyzna polszczyzna" czy "Słownik polsko@polski" popularyzator wiedzy o języku polskim w Radomiu będzie gościł po raz pierwszy.
Dwa spotkania z prof. Miodkiem 25 i 26 marca zorganizowały Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Radomskiej i Miejska Biblioteka Publiczna. Pierwsze odbędzie się o godz. 16 w siedzibie biblioteki przy ul. Piłsudskiego.
- Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych językiem polskim, zarówno jego historią, jak i kulturą, wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak mówić i pisać poprawnie oraz skąd w naszym języku pojawiają się pewne słowa, a inne giną. Wykład nosi tytuł "Polszczyzna lat 1918-2018". Będzie to podsumowanie zmian w języku polskim na przestrzeni wieku. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z profesorem i zdobyć jego autograf - mówi Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor radomskiej biblioteki.
Dzień później, 26 marca, prof. Miodek wygłosi wykład "Kultura chrześcijańska w języku" w ramach wielkopostnego dnia skupienia nauczycieli i wychowawców w Wyższym Seminarium Duchownym.
Dzień skupienia rozpocznie się o 9.30 nabożeństwem pokutnym w seminaryjnej kaplicy. Będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i czas na osobistą modlitwę oraz możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Mszy św. o 13.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Piotr Turzyński. Prof. Miodek wykład wygłosi o 11.00 w seminaryjnej auli św. Jana Pawła II.
- Jest już tradycją naszej diecezji, że dwa razy w roku organizujemy dni skupienia dla nauczycieli - w Adwencie i w Wielkim Poście. Jest to czas modlitwy, refleksji, ale wtedy można też porozmawiać o bolączkach, problemach, a także o radościach nauczycielskiego środowiska. Spotkanie w sposób szczególny skierowane jest do nauczycieli i wychowawców z całej diecezji, ale jeśli ktoś chciałby przyjść, by spotkać się z prof. Miodkiem, serdecznie zapraszamy. Ci, którzy pamiętają program "Ojczyzna polszczyzna" czy "Słownik polsko@polski", darzą pana profesora sympatią. Jest człowiekiem otwartym na spotkania, nie stwarza żadnych barier - mówi ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców.