W Urzędzie Miejskim w Radomiu Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki, poinformował podczas konferencji prasowej o złożeniu do Rady Miejskiej pisma, które wzywa do ponownego głosowania nad uchwałą o wygaszeniu mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego.
Wojewoda, nadzorując jednostki samorządu terytorialnego pod względem legalności, powołał się na art. 98a Ustawy o samorządzie gminnym. Z ustaleń CBA wynika, że prezydent, wbrew zakazowi wynikającemu z ustawy antykorupcyjnej, zasiadał w Radzie Nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy Sp. z o.o.
- Przekaz ustawowy jest jasny i dotyczy wszystkich samorządowców. Istnieje ustawowy zakaz łączenia funkcji w samorządzie z funkcjami w innych instytucjach. W szczególności w spółkach prawa handlowego. Te obostrzenia są jasne. Kto decyduje się na bycie wójtem, burmistrzem czy prezydentem, musi zrezygnować z jakichkolwiek elementów zarobkowania czy pełnienia funkcji w spółkach. W innym przypadku może być oczywista rozbieżność interesów - mówił Z. Sipiera.
Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Jak podaje rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego, podstawą wezwania są ustalenia wynikające z postępowania wyjaśniającego, prowadzonego po otrzymaniu zawiadomienia CBA o naruszeniu przez prezydenta tzw. ustawy antykorupcyjnej. Z ustaleń CBA wynika, że prezydent, wbrew zakazowi wynikającemu z ustawy, zasiadał w Radzie Nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy Sp. z o.o. Wniosek do Rady Miejskiej w Radomiu o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu złożyło już CBA 18 stycznia br. Wniosek ten był przedmiotem obrad XLII sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Wówczas radni nie podjęli uchwały o wygaszeniu mandatu prezydenta. W ramach postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez wojewodę zwrócono się do prezydenta Witkowskiego o wyjaśnienia i przedstawienie swojego stanowiska. Przeanalizowano także dokumentację przedstawioną przez CBA oraz materiały z sesji Rady Miejskiej. Ustalenia CBA pozwalają stwierdzić, że prezydent Radomia został nieprawidłowo zgłoszony do rady nadzorczej spółki prawa handlowego, skutkiem czego naruszył przepisy art. 4 i 6 ustawy antykorupcyjnej - poprzez członkostwo w radzie nadzorczej. Taki stan faktyczny obliguje wojewodę do zastosowania trybu wynikającego z art. 98a Ustawy o samorządzie gminnym, polegającego na wezwaniu Rady Miejskiej w Radomiu do podjęcia działań zgodnych z prawem.
Obecny na konferencji Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, powiedział: - Rada została dzisiaj wezwana do podjęcia uchwały o wygaszeniu mandatu prezydenta. Ma na to 30 dni. Wojewoda badał stanowisko CBA, badał także informacje, jakie przekazał mu pełnomocnik prezydenta prof. Michał Królikowski.