- To była pierwsza wizyta papieża w wolnej Polsce po przełomie roku 1989. Mieliśmy świadomość, jak wiele zostało przez komunizm zniszczone, nie tylko w wymiarze ekonomicznym i politycznym - mówił ks. kan. Andrzej Jędrzejewski.
W kwietniu 2005 roku, po śmierci Papieża Jana Pawła II, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia 4 czerwca Dnia Pamięci Jana Pawła II w podzięce za „wielki skarbiec nauczania papieskiego Jana Pawła II, Jego doniosłe dla świata i narodu polskiego świadectwo wiary, miłości i nadziei”.
Data ta nawiązuje do wizyty papieża Jana Pawła II w Radomiu w 1991 roku. Radni zdecydowali, że co roku będzie zwoływana uroczysta sesja seminaryjna poświęcona nauczaniu Ojca Świętego.
XLIX Uroczysta Sesja Rady Miejskiej odbyła się jak zawsze w Sali Urzędu Stanu Cywilnego. Poprowadził ją przewodniczący rady Dariusz Wójcik.
Uczestniczyli w niej obok radnych m.in. przedstawiciele duchowieństwa z bp. Piotrem Turzyńskim. Poproszony o wypowiedź biskup przypomniał, że to dzięki św. Janowi Pawłowi II padł mur berliński, dzięki niemu radzieckie wojska wyszły z Polski, a my odzyskaliśmy niepodległość.
To on głosił w tym niespokojnym i trudnym czasie o Europie ojczyzn, co jest ciągle ważne i aktualne. Biskup podziękował także za inicjatywę Rady Miejskiej gromadzenia się w rocznicę wizyty wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, aby pochylać się nad jego dziedzictwem.
Kolejnym punktem spotkania był wykład ks. kan. Andrzeja Jędrzejewskiego, proboszcza parafii pw. św. Stefana na radomskim Idalinie, wykładowcy Katolickiej Nauki Społecznej, socjologii i religii w radomskim WSD. Ksiądz mówił na temat: „O demokracji i dobru wspólnym w kolejną rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu”
- To była pierwsza wizyta papieża w wolnej Polsce po przełomie roku 1989. Mieliśmy świadomość, jak wiele zostało przez komunizm zniszczone, nie tylko w wymiarze ekonomicznym i politycznym. Rozpoczynał się czas budowania demokratycznego państwa. Było w nas bardzo dużo zapału i entuzjazmu, ale były też pierwsze rozczarowania. Wiedzieliśmy już, że ta wolność wcale nie będzie taka łatwa - mówił ks. Jędrzejewski.
W dalszej części wystąpienia przypominał za Janem Pawłem II fundamenty prawdziwej demokracji. Podkreślił również, jak wielką wartość w jej budowaniu ma troska i budowanie dobra wspólnego.