Nowy numer 47/2022 Archiwum

12. rocznica koronacji obrazu MB Miłosierdzia

Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej powstało jako realizacja pragnień tych, którzy musieli opuścić Wilno, a mieszkają w Polsce i na emigracji.

2 lipca przypada 12. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Z tej racji o 18.00 będzie sprawowana Msza św., którą będą celebrować abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i bp Henryk Tomasik. Podczas Eucharystii zostanie odsłonięta tablica poświęcona zmarłemu w ubiegłym roku abp. Zygmuntowi Zimowskiemu.

Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej była erygowana 25 stycznia 1986 r. W tym samym roku została wybudowana tymczasowa kaplica staraniem ks. Stanisława Nowakowskiego i ks. Adama Radzimirskiego. Kościół pw. MB Ostrobramskiej, według projektu architekta Zbigniewa Grządzieli i konstruktora Bogdana Cioka z Kielc, fundacji parafian oraz Polonii z USA, Kanady i Anglii, zbudowany został w latach 1988-1995 staraniem ks. Jerze­go Karbownika. Od początku w zamiarach była to replika Ostrej Bramy z Wilna. Sanktuarium powstało jako realizacja pragnień tych, którzy musieli opuścić Wilno, a mieszkają w Polsce i na emigracji. Pierwsza Msza św. w kaplicy w Ostrej Bramie celebrowana była 22 paź­dziernika 1989 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Kościół został konsekrowany w 1995 r. przez kard. Józefa Glempa. Kaplica na wzór tej ostrobramskiej z Wilna połączona jest z kościołem. W ołtarzu kaplicy znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Ostro­bramskiej, namalowana przez Izabelę Borkowską, byłą wilniankę, i Władysława Markiewicza z Kielc w 1989 r. Obraz ufundował bp Edward Materski.

W roku 1997 Matka Boża Ostrobramska została ogłoszona patronką Skarżyska. 2 lutego 2004 r. o 18.00 w sanktuarium ogłoszono dekret Stolicy Apostolskiej zezwalający na koronację obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Ko­ronacji obrazu Matki Bożej dokonał 2 lipca 2005 r. kard. Gulbinowicz.

„Koronacja obrazu Matki Bożej jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi, która swą macierzyńską opieką otacza ludy i narody. Jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski i dobrodziejstwa Boże. Umieszczenie koron na wizerunku Maryi oznacza najpierw uwielbienie samego Boga, który wybrał i obdarował Dziewicę Maryję, włączając Ją w realizację zbawczych planów. Jest to także wyraz czci i hołdu złożony Tej, która po macierzyńsku służy dzisiaj Kościołowi” – można przeczytać na stronie internetowej sanktuarium.

Transmisja na żywo z kaplicy MB Ostrobramskiej na: www.ostrobramska.pl/kamera.php.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy