W ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Radomiu zostanie zrealizowanych 18 projektów.
To była już 5. edycja budżetu obywatelskiego. Tym razem do Urzędu Miejskiego wpłynęło 357 wniosków. Ostatecznie na karcie do głosowania znalazło się 185 projektów. Wartość każdego z nich nie mogła przekroczyć kwoty 600 tys. zł. Do podziału była kwota 4,8 mln zł, czyli po 800 tys. w każdym z 6 obszarów.
Wyniki głosowania mieszkańców ogłosił w muszli koncertowej Parku im. Tadeusza Kościuszki prezydent Radosław Witkowski. - To była rekordowa edycja budżetu obywatelskiego. Radomianie zgłosili rekordową liczbę wniosków i rekordowa liczba projektów znalazła się na karcie do głosowania. To pokazuje, jak ważną rzeczą dla naszego miasta jest budżet obywatelski. W głosowaniu wzięło udział ponad 12 tys. osób. To pokazuje, jak pięknie wpisujemy się w tę główną ideę budżetu obywatelskiego, zawierającą się w haśle: "Razem zmieniajmy nasze miasto". Dziękuję za udział w tegorocznej edycji. Po raz kolejny udowodniliśmy, że razem możemy zmieniać nasze miasto - mówił prezydent.
W obszarze ogólnomiejskim najwięcej głosów otrzymała propozycja przeprowadzenia oprysków parków przeciw komarom i kleszczom. Pieniądze z budżetu obywatelskiego pomogą także w zapewnieniu przewozu osób niepełnosprawnych na warsztaty terapii zajęciowej i do środowiskowych domów samopomocy oraz umożliwią zakup nowocześnie wyposażonej karetki dla radomskiej stacji pogotowia ratunkowego. Wśród zwycięskich projektów znalazła się także Retropedia dla Radomia. Będzie to źródło wiedzy o historii i zabytkach miasta. Zgodnie z zamysłem autorów, informacje o ciekawych obiektach będzie można uzyskać, skanując kod QR z tabliczki na danym budynku. - Od kilku lat prowadzę profil "Radom. Retrospekcja". Zauważyłam, że jest ogromna potrzeba zbierania wszystkich wspomnień o mieście w sposób bardziej zorganizowany. Dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali na nasz projekt. Mam nadzieję, że dzięki niemu radomianie i turyści będą mogli lepiej poznać nasze miasto - powiedziała Barbara Łopyta, pomysłodawczyni projektu.
W obszarze I największe poparcie uzyskały: remont sali gimnastycznej w PSP 34, projekt "Akademia Radomiaka - gramy i kibicujemy z klasą!", który zakłada przeprowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych mających przekazywać dobre wzorce podczas masowych imprez sportowych, turniejów i meczów piłki nożnej, oraz projekt "Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury". Wnioskodawcy chcą umieścić w przestrzeni publicznej 17 obiektów wykonanych z mosiądzu lub brązu, przedstawiających przedmioty, z których słynął lub nadal słynie Radom.
W obszarze II najwięcej głosów zdobyły budowa całorocznego lodowiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 (ul. Osiedlowa) oraz uzupełnienie małej architektury w okolicach drogi dla rowerów przy nowym zbiorniku na Godowie.
W obszarze III powstaną wielofunkcyjne boisko dla uczniów PSP 25, siłownia na wolnym powietrzu przy ul. Starokrakowskiej 124/128, a w parku Południe zostaną zamontowane nowe urządzenia do ćwiczeń.
W obszarze IV największe poparcie radomian uzyskały projekty: modernizacji placu zabaw i boiska na terenie ogródka jordanowskiego, "Parklety - Mobilne Skwery dla Radomia" oraz wykonania chodników i zagospodarowania terenów zielonych pomiędzy budynkami Kusocińskiego 9, 9a oraz Chrobrego 11.
W obszarze V powstanie boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Elektronicznych. Zostanie też wyremontowany Park im. J. Rózika na Glinicach, w którym powstanie też zewnętrzna siłownia.
Wszystkie zwycięskie projekty znajdą się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta, który zostanie przedstawiony radnym.