5 gmin z rejonu radomskiego będzie realizowało projekty dofinansowane w ramach programu Działaj lokalnie, który od 2005 r. prowadzi Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka".
- Działaj lokalnie to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W jego realizację włączyliśmy się w 2005 r. Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka jest w Radomiu taką lokalną organizacją grantową. Przekazujemy pieniądze na rzecz małych środowisk lokalnych. To są gminy do 25 tys. mieszkańców. Na przestrzeni tych lat zrealizowaliśmy 111 projektów i przekazaliśmy 479 tys. 350 zł - wyjaśnia ks. Andrzej Tuszyński, prezes SCM Arka.
Podpisanie umów z przedstawicielami instytucji, którym przyznano granty, odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu przy ul. Kelles-Krauza.
- Tegoroczny konkurs Działaj lokalnie obejmował 5 gmin: Jedlińsk, Jastrzębia, Pionki, Solec nad Wisłą, Lipsko. Do konkursu zostało zgłoszonych 7 wniosków, z czego dofinansowanych zostało 5. W lipcu już rozpoczęła się realizacja 3 projektów, w sierpniu rozpocznie się realizacja 1 projektu, kolejny rozpocznie się we wrześniu. Te projekty potrwają do końca grudnia - wyjaśnia Agnieszka Banasik, koordynator projektu.
Jeden z projektów realizowany będzie w ramach ścieżki ekologicznej "Odpady segregujesz, lokalnie zyskujesz". Realizować go będzie nieformalna grupa z Bierwiec w gminie Jedlińsk. Działania rozpoczną się w sierpniu i będą polegały na stworzeniu kącika ekologicznego - miejsca spotkań całej społeczności lokalnej, gdzie organizowane będą pikniki i inne imprezy plenerowe. Tym wydarzeniom będą towarzyszyły liczne konkursy i warsztaty o tematyce ekologicznej. Ważnymi elementami będą również: edukacja ekologiczna prowadzona wśród uczniów szkoły w Bierwcach, selektywna segregacja odpadów i wycieczka do zakładu utylizacji odpadów komunalnych Radkom.
- Chętnie zadeklarowałem, że będziemy partnerem w tym projekcie, ponieważ każda inicjatywa, która pozwala nam żyć w zgodzie z naturą jest bardzo cenna. Nasz zakład rocznie przyjmuje około 180 tys. ton odpadów, z czego dzisiaj udaje nam się uzyskiwać część do ponownego przetworzenia na poziomie 7 proc. Jesteśmy na etapie rozbudowy i modernizacji zakładu. Po modernizacji poziom odzysku będzie sięgał około 25 proc. Ogrom odpadów musimy umieścić na wysypisku. Każda inicjatywa, która pozwala, że odpady nie będą trafiały na wysypisko, ale do powtórnej przeróbki jest cenna - mówi Zbigniew Banaszkiewicz, wiceprezes firmy Radkom.
Dofinansowanie uzyskały projekty: "Więcej muzyki, więcej radości" Stowarzyszenia Orkiestry Dętej "Boni Angeli" z Jedlni (gmina Pionki), "Nasz teatr straszny" szkolnego teatru "Na przekór" z Solca nad Wisłą, "Ale szycie!" Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Społecznej "Winda" w Lipsku, "Sposób na życie" Aktywnych codziennie z Jastrzębi i "Zagraj w zielone" nieformalnej grupy "Prząśniczki" z Bierwiec (gmina Jedlińsk).