Udostępnione przez radomian materiały związane z kamienicą Deskurów w przyszłym roku znajdą się na wystawie, która zainauguruje działalność Instytutu Miejskiego.
Kamienica Deskurów to dwie nieruchomości przy ul. Rwańskiej 2 i Rwańskiej 4. Kamienice stoją w kwartale ul. Rwańska - Rynek - ul. Grodzka - plac farny, które zabudową tworzą zamknięty kwadrat. Budynki powstały na początku XIX wieku.
Nazwa kamienicy pochodzi od Andrzeja Deskura (1776–1850), jednego z największych posiadaczy ziemskich guberni radomskiej w połowie XIX wieku. Należały do niego Goryń, Bartodzieje Smogorzów, Żabianka, Pająków, 2 domy w Radomiu, dobra w guberni wołyńskiej i w województwie kijowskim. A. Deskur w 1792 roku wstąpił do wojska polskiego. Odbył kampanie 1792 i 1794 roku. Brał udział w kampaniach napoleońskich. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojskowego Polskiego i Legii Honorowej. Po odejściu z wojska zajął się działalnością gospodarczą i polityczną. Był posłem na sejm w latach 1830-1831. Deskurowie przez kilkanaście lat mieszkali w Kozienicach, później przenieśli się do Radomia.
Ze względu na obecny bardzo zły stan budynków tworzących kamienicę rozpoczęły się ich prace rozbiórkowe. Obecnie została znaczna część ścian zewnętrznych kamienic, które trzeba wzmocnić, żeby się nie zawaliły. Będą też pogłębiane piwnice.
Przebudowa kamienic będzie kosztowała blisko 25 milionów złotych. Wykonawcą jest firma Betonox Construction z Sopotu. Całość ma być gotowa w połowie przyszłego roku. Po zakończeniu prac kompleks ma pełnić funkcję muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. Znajdą się tam między innymi nowoczesne sale ekspozycyjne, a parter będzie miał charakter usługowy.
Władze miasta apelują o udostępnienie pamiątek związanych z tym miejscem. Chodzi też o materiały pokazujące dzieje całego Miasta Kazimierzowskiego - również odnawianego obecnie ratusza.
Udostępnione przez od radomian materiały wraz ze zbiorami Archiwum Państwowego oraz eksponatami od samej rodziny Deskurów zostaną zaprezentowane w przyszłym roku na wystawie, która zainauguruje działalność Instytutu Miejskiego.
Pamiątki (oryginały lub skany zdjęć i dokumentów) można przynosić od 16 sierpnia do siedziby Zespołu ds. Rewitalizacji przy ul. Wałowej 4 lub sekretariatu Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego.
Jednocześnie został uruchomiony fanpage Instytut Miejski – Kamienica Deskurów, na którym można śledzić przebieg prac remontowanych, a w przyszłości działalność instytutu. Zapraszamy: www.facebook.com/instytutmiejski/