W radomskiej katedrze bp Henryk Tomasik, przy obecności bp. Piotra Turzyńskiego, odmówił Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
Podobnie stało się w parafiach diecezji. W katedrze Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Panu Bogu dziękujemy za Matkę Najświętszą, która jest darem dla nas - powiedział w homilii.
Ordynariusz podkreślił, że dar domaga się przyjęcia, a tutaj podpowiedzią są słowa Pana Jezusa z krzyża, który umiłowanemu uczniowi powiedział "Oto Matka twoja", a on "przyjął ją do siebie" oraz słowa anioła skierowane do św. Józefa: "Nie bój się przyjąć Maryi".
- Dziękujemy Matce Najświętszej, że zechciała zostać naszą Królową - mówił bp Tomasik, przywołując wiele momentów z dziejów naszego narodu, gdy nasi przodkowie zawierzali się Matce Bożej i Ją nazywali Królową. "Królowa nasza": tak o Matce Bożej pisał Jan Długosz - przypomniał ordynariusz.
Wracał do aktów oddania i ślubów składanych przez króla Jana Kazimierza w 1656 r., przez Episkopat Polski na Jasnej Górze 8 września 1946 r. i 3 maja 1966 r. Mówił o objawieniach maryjnych i o koronacji częstochowskiej ikony przed 300 laty koronami od papieża Klemensa XI.
Bp Tomasik zacytował fragment homilii, jaką w czerwcu na Krzeptówkach wygłosił bp Virgílio do Nascimento Antunes, ordynariusz portugalskiej diecezji Coimbra, na terenie której leży Fatima.
Homilia została wygłoszona w czasie Mszy św., podczas której dokonano Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, tego samego, który dziś został powtórzony w kościołach: "Kiedy podczas II wojny światowej papież Pius XII polecił, aby Aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi dokonały poszczególne kraje i narody. Episkopat Polski zainspirowany tym wezwaniem, 8 września 1946 r., zawierzył Polskę temuż Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasnej Górze w obecności około miliona pielgrzymów…
- Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi sprzed 71 lat był bezsprzecznie aktem profetycznym. Wyraźnie na to wskazują wydarzenia, które miały miejsce od tamtego czasu w Polsce i na świecie; w Kościele polskim i powszechnym. Wynika z tego, że Kościół katolicki w Polsce ma ważną misję do spełnienia. Niech ten sam Akt, który za chwilę odnowicie - nieprzypadkowo w tym kościele na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowanym jako votum za ocalenie życia papieża Polaka po zamachu z 13 maja 1981 r. - niech więc ten Akt, który odnowicie odpowiadając raz jeszcze rzetelnie na prośbę Maryi, uczyni was - na różnych płaszczyznach waszego życia osobistego, rodzinnego, narodowego i społecznego - nawracającym się nieustannie Ludem Bożym, w którym nie ma ani nienawiści, ani przemocy. Tak, abyście poprzez autentycznie chrześcijański styl życia przyczynili się do powrotu do Boga tych, którzy od Niego odeszli". - Niech tak się stanie - zakończył bp Tomasik.
Następnie ordynariusz radomski odmówił Akt poświęcenia. Jego pełny tekst tutaj
Figura Matki Bożej Opiekunki w ołtarzu głównym radomskiej katedry
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość