GN 3/2021 Archiwum

Wojciech Kilar - wspomnienia i wielki koncert

W Radomiu odbędzie się dwudniowa odsłona Festiwalu "Mazowsze w Koronie".

Organizatorzy zapraszają na wieczór wspomnień o Wojciechu Kilarze, zmarłym w 2013 r. pianiście, wielkim kompozytorze muzyki poważnej i filmowej oraz na koncert jego wielkich dzieł.

Festiwal "Mazowsze w Koronie" rozpoczął swą artystyczną wędrówkę w 2001 r. w Makowie Mazowieckim. Od tamtej pory zrealizowano 13 edycji projektu. Na szlaku festiwalu znalazły się m.in. świątynie w Pułtusku, Czerwińsku nad Wisłą, Sierpcu, a na terenie diecezji radomskiej - w Szydłowcu i Magnuszewie.

14 września festiwal po raz pierwszy zawita do Radomia. Najpierw o 18.00 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia" odbędzie się 149. wieczór muzyczny projektu.

- Nakreślimy w jego trakcie sylwetkę Wojciecha Kilara, światowej sławy polskiego kompozytora. Zostaną zaprezentowane jego utwory kameralne. Wystąpią: Maria Lewicka - flet, Magdalena Schabowska - sopran, Agnieszka Kopacka - fortepian. Gościem wieczoru będzie Barbara Gruszka-Zych - poetka, dziennikarka "Gościa Niedzielnego", autorka książki "Wojciech Kilar. Takie piękne życie". Spotkanie poprowadzi Adam Rozlach z Polskiego Radia - informują organizatorzy.

15 września o 19.00, w katedrze odbędzie się koncert "Wojciech Kilar - Wielkie dzieła". W programie znajdą się trzy wielkie dzieła kompozytora: kantata "Angelus" na sopran, chór mieszany i orkiestrę, dedykowana Barbarze Kilar, żonie kompozytora, "Exodus" na chór mieszany i orkiestrę, dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu oraz poemat symfoniczny "Krzesany", dedykowany Filharmonii Narodowej w Warszawie.

- Miło nam podkreślić fakt, że będzie to pierwszy w historii Radomia występ Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej w prawie 200-osobowym składzie pod batutą Jakuba Chrenowicza i pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego - podkreślają organizatorzy. Razem z chórem i orkiestrą wystąpi: Magdalena Chabowska - sopran. Koncert poprowadzi Adam Rozlach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama