Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pamiętamy o pierwszym pasterzu

W dniu imienin polecamy Miłosiernemu Bogu zmarłego 5 lat temu bp. Edwarda Materskiego.

W 2008 r., z okazji 85. urodzin, bp Edward Materski otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w którym napisał, że „pokolenie bp. Materskiego zawsze otaczane było najwyższym szacunkiem, a żarliwy patriotyzm jego generacji był nam drogowskazem w czasach „Solidarności”. W liście prezydent Kaczyński nazwał bp. Materskiego budowniczym wielu kościołów, wychowawcą wielu pokoleń katechetów i jednym z twórców współczesnej katechetyki.

Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie w polskiej rodzinie inteligenckiej, jako syn Ignacego i Marii z Filutowskich. Po śmierci ojca w 1932 r. wraz z matką i dwiema siostrami przeniósł się do Warszawy. Jako kleryk uczestniczył w powstaniu warszawskim.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. W czasie pobytu na studiach specjalistycznych z teologii dogmatycznej w Warszawie pełnił rolę niemianowanego sekretarza więzionego przez komunistów biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka.

W 1957 r. ks. Materski zainicjował wakacyjne kursy dla katechetów oraz współdziałał w powstawaniu licznych pomocy dydaktycznych dla katechetów i dla uczniów.

29 października 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Aquasirena. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r. z rąk Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim. 11 kwietnia tegoż roku odbył ingres do katedry sandomierskiej, a następnego dnia spotkał się z wiernymi Radomia w dzisiejszej katedrze. Na jego prośbę Jan Paweł II zmienił nazwę diecezji na Diecezja Sandomiersko-Radomska, a św. Kazimierz Królewicz został ogłoszony patronem Radomia.

25 marca 1992 r., w wyniku reorganizacji diecezji polskich, Jan Paweł II przekazał mu pieczę nad Kościołem radomskim, jako pierwszemu biskupowi diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r.

W latach 1966-1988 biskup Materski był wykładowcą katechetyki formalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego, Komisji ds. Powołań Duchownych i członkiem Komisji Episkopatu Polski do spraw KUL. Przyjął honorowe obywatelstwo miast: Radomia (1996 r.), Skarżyska-Kamiennej (1997 r.) i Chmielnika (2001 r.).

Dzięki staraniom biskupa Materskiego św. Kazimierz jest również od 1992 r. patronem diecezji radomskiej. Wcześniej, bo w 1984 r., odbyły się w Radomiu obrady Episkopatu Polski z okazji 500. rocznicy śmierci św. Kazimierza. 4 czerwca 1999 r. Radom odwiedził Jan Paweł II, który poświęcił nowo wybudowany gmach Wyższego Seminarium Duchownego. Ta budowa była wielkim dziełem uporu bp. Edwarda.

Biskup Materski utworzył ponad 100 nowych parafii, powołał do istnienia diecezjalny tygodnik i katolicką rozgłośnię. Przyczynił się też do powstania Radomskiego Instytutu Teologicznego. W 1997 r. biskup Materski zakończył obrady pierwszego Synodu Diecezji Radomskiej.

Pierwszy ordynariusz radomski został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po przejściu na emeryturę w 1999 r. biskup Materski nadal czynnie angażował się w życie diecezji.

Zmarł 24 marca 2012 r. w Radomiu. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Dawna brama wjazdowa na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul Limanowskiego w Radomiu. Tu w kaplicy po lewej stronie znajduje się grób bp. Edwarda Materskiego   Dawna brama wjazdowa na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul Limanowskiego w Radomiu. Tu w kaplicy po lewej stronie znajduje się grób bp. Edwarda Materskiego
ks. Zbigniew Niemriski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy