Ta nagroda honoruje ludzi, szczególnie z lokalnych środowisk, których działalność pozostawia trwałe ślady.
- Poprzez nagrodę "Viventi Caritate" chcemy nie tylko pamiętać o bp. Janie, ale przede wszystkim dostrzegać i stawiać za wzór te osoby czy instytucje, które podejmują cierpliwe, systematyczne, często heroiczne wysiłki, by przestrzeń życia wypełnić dobrem. Dla których pasja, akt woli, by pójść ku innym i oddać się im, jest najistotniejszym sensem życia - powiedział Wojciech Sałek z Radia Plus Radom, rozpoczynając uroczystość związaną z wręczeniem tej prestiżowej nagrody w radomskiej katedrze. Poprzedziła je Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Eucharystia sprawowana była w intencji bp. Chrapka, w 16. rocznicę jego tragicznej śmierci, oraz za pracowników służby zdrowia z racji liturgicznego wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty, ich patrona. Ordynariusz przypomniał w kazaniu życie i działalność bp. Jana.
Po Mszy św. bp Tomasik, jako przewodniczący Kapituły Funduszu im. bp. Jana Chrapka, która przyznaje nagrodę "Viventi Caritate" (Żyjącemu Miłością), oznajmił, że w tym roku dyplom i statuetkę otrzymują Rycerze Kolumba w Polsce. Motto wypisane na dyplomie to słowa bp. Jana: "Życie należy przeżywać z pasją wiary i chęcią służenia Chrystusowi w bliźnich". W imieniu Rycerzy Kolumba nagrodę odebrali byli delegaci stanowi Krzysztof Orzechowski i Andrzej Anasiak, Rycerze z Rady nr 14004 w Radomiu.
- Bp Chrapek przykładem swojego życia, zarówno w czynie, jak i w tym, czego nauczał, wielokrotnie mówił o tym, że miłosierdzie jest w zasięgu każdego - biednego i bogatego. A tam, gdzie jest bogactwo, miłosierdzie jest obowiązkiem, a nie tylko przywilejem. To wielki zaszczyt, że możemy dziś odebrać tę nagrodę. Robię to w imieniu 5 tys. mężczyzn i naszych rodzin - we wspólnotach lokalnych działających od 2006 roku w Polsce. I z dumą mogę powiedzieć, że każdego dnia dokonuje się mały cud miłosierdzia za naszą przyczyną. Przede wszystkim przez to, że bardzo mocno chcemy aktywizować społeczności lokalne, to, czego uczył nas bp Jan - by robić dobre rzeczy tam, gdzie jesteśmy na co dzień, dla tych, których mamy wokół siebie, najbardziej potrzebujących. I tak się też złożyło, że Rycerze Kolumba w swojej działalności przede wszystkim działają w obszarze lokalnym swojej społeczności, parafii. Wspierają proboszczów, parafian, dbając o rodziny, a przez to wspierając także młodzież i mając w pamięci i szacunku życie od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci. Chciałbym podziękować wszystkim rycerzom, naszym sympatykom, przyjaciołom, pomagającym nam w realizacji tych dzieł, których się podejmujemy. Dzieje się to także dzięki temu, że mamy wspaniałe oparcie w naszych kapelanach, którzy wspierają nas. Składam serdeczne podziękowanie w imieniu wszystkich Rycerzy Kolumba w Polsce - powiedział A. Anasiak.
Po zakończeniu uroczystości biskup i kapłani modlili się przy grobie bp. Chrapka, którego doczesne szczątki są złożone w radomskiej katedrze.
Rycerze Kolumba obecni byli podczas uroczystości w katedrze
Krystyna Piotrowska /Foto Gość