Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dzieło Biblijne Diecezji Radomskiej w Ziemi Świętej

Program pielgrzymki był bardzo bogaty. Przerastał tradycyjny układ pielgrzymowania. Przewodnik tłumaczy, że uczestnicy wywodzący się z grup biblijnych mają większą potrzebę spojrzenia i wniknięcia w prawdy Biblii niż przeciętny chrześcijanin.

Zakończyła się kolejna pielgrzymka członków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej do Ziemi Świętej. Wpisuje się ona w jedną z form apostolatu biblijnego, który jest priorytetem stowarzyszenia. W pielgrzymce, która trwała 8 dni, uczestniczyło 41 osób. W większości były to wspólnoty parafialne z Radomia. Byli też pielgrzymi z Białobrzegów, Skaryszewa i Kozienic. Program autorski pielgrzymki przygotował długoletni przewodnik po krajach biblijnych oraz moderator diecezjalny ks. Jacek Kucharski. Bazę noclegową i transport wraz z ubezpieczeniem zapewniło Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowe „Peregrinus” z Warszawy, którego współpracownikiem jest ks. Jacek.

Program noszący ogólny tytuł „Od Nazaretu do Jerozolimy” był bardzo bogaty. Przerastał bezwzględnie tradycyjny układ pielgrzymowania. Przewodnik tłumaczy, że uczestnicy wywodzący się z grup biblijnych mają większą potrzebę spojrzenia i wniknięcia w prawdy Biblii niż przeciętny chrześcijanin. Pielgrzymi podziwiali Jordan i autentyczne miejsce chrztu Jezusa w Qasr El Yahud oraz ostatnią twierdzę żydowską na Masadzie.

Pielgrzymi w kościele Prymatu. Z prawej ks. Jacek Kucharski   Pielgrzymi w kościele Prymatu. Z prawej ks. Jacek Kucharski
Wanda Gotkiewicz

Byli też w 70. rocznicę odkryć w Qumran na Pustyni Judzkiej, zwiedzając stanowiska archeologiczne, gdzie odkryto zwoje tekstów w glinianych dzbanach. W programie była również wizyta w Muzeum Księgi albo Muzeum Izraela w Jerozolimie. Tam podziwiali makietę Jerozolimy z czasów drugiej świątyni (538 r. przed Chr.), byli przy autentycznych tekstach qumrańskich, poznawali pracę nad opracowywaniem kodeksów z tekstami biblijnymi. Prawdziwą uczę mieli, zwiedzając judaika, prehistorię Izraela do czasów rzymskich. Dla pasjonatów malarstwa był też do podziwiania wspaniały ermitaż z wielkimi nazwiskami malarzy. Obecni wśród pielgrzymów księża sprawowali Eucharystię w Migdal (Magdala), w sanktuarium „Duc in altum”, poświęconym biblijnym kobietom. Magdala, miejsce rodzinne św. Marii Magdaleny, to wciąż żywy obszar badań prowadzonych obecnie przez Uniwersytet Anáhuac Mexico Sur we współpracy z Izraelskim Urzędem ds. Starożytności (IAA). W Magdali zwiedzili też stanowiska archeologiczne, oglądając synagogę z I w. po Chr., o której mówi się, że był tu również Jezus, obchodząc rejony Jeziora Galilejskiego. Wraz z pielgrzymami w wyjeździe uczestniczyło z przewodnikiem 7 kapłanów z naszej diecezji.

Grupa pielgrzymów z naszej diecezji przed kościołem błogosławieństw   Grupa pielgrzymów z naszej diecezji przed kościołem błogosławieństw
Wanda Gotkiewicz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy