Nowy numer 48/2020 Archiwum

Bracia z Taizé zapraszają do Bazylei

Jak co roku, Duszpasterstwo Akademickie i Duszpasterstwo Młodzieży organizują dla osób między 17. a 35. rokiem życia wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych.

Spotkania młodych organizowane są przez Wspólnotę z Taizé od lat 70. ubiegłego wieku. - W tym roku bracia zapraszają nas do Bazylei w Szwajcarii. Miasto znajduje się blisko granicy z Niemcami i Francją, dlatego spotkania będą organizowane też w tych krajach - mówi ks. Mariusz Wilk, duszpasterz akademicki i diecezjalny duszpasterz młodzieży. - W tych spotkaniach chodzi o integrację młodych. W komunikacji miejskiej, na ulicach spotyka się rozśpiewaną młodzież. Jest też dużo modlitwy. Wieczorne spotkania mają swój klimat. Są śpiewy kanonów Taizé, słuchamy rozważań brata Aloisa, przełożonego wspólnoty. W halach, gdzie się spotykamy, są też wspólne posiłki. To integruje młodzież.

Koordynatorem wyjazdu do Bazylei jest Augustyn Gumiński, który należy do Akademickiej Wspólnoty Jonasza. - To jest bardzo dobry czas i przede wszystkim miejsce do tego, byśmy - jako chrześcijanie - z braterską miłością w duchu ekumenicznej jedności modlili się o pokój - mówi.

Augustyn już trzy razy uczestniczył w Europejskich Spotkaniach Młodych. Był w Pradze, Walencji i Rydze. - Urzekła mnie atmosfera tych spotkań - otwartość, radość i niezwykła spontaniczność wszystkich uczestników. Prawie skończyłem stosunki międzynarodowe ze specjalizacją kulturową. Jest to dla mnie ogromny fenomen i przykład dla innych religii, państw, polityków, że my, chrześcijanie, bez żadnych problemów i w jednym miejscu potrafimy zjednoczyć się i modlić o pokój na całym świecie. Gospodarze otwierają szeroko drzwi swoich domów. Często prowadzone są wspaniałe rozmowy w różnych językach. Można się ze wszystkimi dogadać. Możemy się poznać i dużo od siebie nawzajem nauczyć, a przy okazji zwiedzić Europę - powiedział.

Aby lepiej przygotować się do spotkania w Bazylei, w każdy trzeci czwartek miesiąca o 19.00 w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Górniczej 2 odbywają się spotkania modlitewne w duchu Taizé. Najbliższe - 16 listopada.

Zapisy na wyjazd do Bazylei prowadzone są do końca listopada. Całkowity koszt - 390 zł + 60 euro. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 691 387 327 lub mejlowo: taize.radom@gmail.com. O przygotowaniach do spotkania organizatorzy na bieżąco informują na www.facebook.com/taize.radom.

Wyjazd autokarem z parkingu UTH w Radomiu (ul. Chrobrego) 27 grudnia około północy. W programie zwiedzanie Wiednia i Zurychu. Powrót do Radomia 2 stycznia 2018 r. około 14.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama