Te spotkania przeznaczone są dla miłośników Radomia, by mogli ze sobą porozmawiać, podzielić się wspomnieniami czy pokazać stare zdjęcia miasta.
Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" we wtorek 14 listopada o godz. 18 w sali kameralnej rozpoczyna cykliczne, comiesięczne spotkania miłośników Radomia, pasjonatów jego bogatych dziejów, ludzi, którzy z miastem wiążą miłe wspomnienia. - To cykl "3 razy R" - R jak Radom, jak Resursa i jak Retrospekcja. "Resursa" od wielu lat zajmuje się propagowaniem lokalnej tradycji i historii. Robimy to w świecie realnym, natomiast "Retrospekcja" działa na Facebooku od kilku lat i skupia miłośników historii Radomia. Ludzie wrzucają tam rozmaite fotografie, komentują je, opowiadają swoje własne historie, a przez to opowiadają również historię Radomia. Nasza inicjatywa polega na tym, żeby przynajmniej raz w miesiącu te światy - wirtualny i realny - połączyć - mówi Renata Metzger, dyrektor "Resursy".
Podczas spotkania o najstarszej fotograficznej panoramie Radomia opowie R. Metzger. Zdjęcie w 1871 r. wykonał Bolesław Rzewuski. Barbara Łopyta, przedstawicielka "Retrospekcji", opowie o projekcie "Retropedia", czyli historycznym przewodniku po obiektach Radomia i historiach, które się działy w mieście. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz wyprodukowanego w Resursie filmu dokumentalnego "Zacheusz". Obraz opowiada o niezwykłych losach Zacheusza Pawlaka, harcerza, działacza konspiracyjnego, więźnia Majdanka, lekarza i społecznika, autora wstrząsającej książki "Przeżyłem", opisującej okrucieństwa niemieckich obozów koncentracyjnych.
Podczas spotkania będzie można przede wszystkim porozmawiać, spotkać się ze znajomymi i przy kawie lub herbacie wspólnie powspominać. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia ciekawych pamiątek, fotografii i dokumentów oraz dzielenia się opowieściami z dziejów miasta. Najciekawsze zostaną nagrodzone. - Mam nadzieję, że poprzez lepsze poznawanie historii Radomia będziemy bardziej lubili nasze miasto, ale też będziemy wyczuleni na jego potrzeby - dodaje R. Metzger.