- Kościół nie walczy z alkoholem. Walczymy o wolność i godność człowieka - powiedział bp Tadeusz Bronakowski.
W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu obyła się trzydniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Człowiek w obliczu uzależnień”. Była odpowiedzią na ogłoszenie roku 2017 przez Sejm RP Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu.
Jej uczestnicy debatowali na temat uzależnień nie tylko od alkoholu, ale również od narkotyków, internetu, hazardu czy zakupów. Konferencję otworzyła doc. dr Elżbieta Kielska, rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.
Na konferencji obecny był bp Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. - Rodzina, Kościół, państwo i samorządy to instytucje, które mają ogromny wpływ i odpowiedzialność za troskę o trzeźwość naszego narodu. Rodzina chroni miłością. Tam, gdzie w rodzinach będzie wiele miłości, będzie mało kłopotów związanych z nadużywaniem alkoholu. Kościół odpowiada za prowadzenie ludzi do Pana Boga, a samorządy - za tworzenie dobrego prawa i jego skuteczne egzekwowanie. Kościół nie walczy z alkoholem. Walczymy o wolność i godność człowieka. Jako duchowni troszczymy się przede wszystkim o zbawienie człowieka. To jest nasza największa troska, a nadużywanie alkoholu powoduje odstępstwa od wiary, osłabienie wiary czy też liczne grzechy, które mogą zagrażać zbawieniu człowieka - mówił bp Bronakowski. - Musimy odzyskać trzeźwość, tak jak 100 lat temu odzyskaliśmy wolność. Nie ma wolności bez trzeźwości.
Biskup zaznaczył również, że sytuacja w naszej ojczyźnie jest trudna, a nawet alarmująca. Na statystycznego Polaka przypada 10 litrów czystego alkoholu. Wśród ludzi wytworzyła się mentalność, że alkohol musi być zawsze i przy każdej okazji. W rodzinach z problemem alkoholowym cierpi prawie milion dzieci, a 3 miliony osób nadużywają alkoholu. O zapobieganiu uzależnieniom mówił ks. dr Marek Dziewiecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rafał Porzeziński, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia powiedział o 12 krokach do miłości i dał świadectwo. Dr Marian Łakomski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu opowiadał o pracy ośrodka i osobach, którym udało się wyjść z uzależnienia.
Ks. dr Konrad Wójcik z WSD w Radomiu mówił na temat „Znaczenia rozwoju duchowego w kształtowaniu cnoty trzeźwości”. - Chciałbym zwrócić uwagę na potrzeby rozwoju człowieka - że musi cały czas rozwijać swoją świadomość, zainteresowania, ale też pogłębiać swoją więź z Panem Bogiem. Trzeba odpowiedzieć na zaproszenie Pana Boga do rozwoju. Ludzie, którzy osiągnęli pewien poziom swojego rozwoju, takiego ludzkiego, a czują, że czegoś im brakuje - wtedy często też przeżywają różne problemy - wołają do Pana Boga. On nie jest dalekim sędzią, ale kochającym Ojcem, z którym mogę dzielić się moimi troskami i radościami dnia codziennego, i dla którego każda osoba jest ważna - podkreślił ks. Wójcik.
Konferencji towarzyszyły także warsztaty. - One podpowiadają, jak poznawać siebie i jak pomagać, bo sama wola pomagania nie wystarczy. Dobrą wolę pomagania mamy wszyscy, a efekty pomagania innym są różne. Ci, którzy mają doświadczenia w pomaganiu, podpowiadali, w jaki sposób unikać pewnych błędów, jak doskonalić umiejętności, które przyczynią się do pomocy innym. Ważne, żeby umieć zastopować destrukcyjne działanie, które człowiek podejmuje i odpowiednio dotrzeć do tego człowieka - wyjaśnił ks. Wójcik.
Konferencji towarzyszył koncert połączony ze świadectwami osób, którym udaje się żyć w trzeźwości. To wydarzenie odbyło się w Ośrodku Trzeźwości Diecezji Radomskiej w Radomiu przy ul. Starokrakowskiej. Również tam sprawowana była Msza św. o trzeźwość narodu. Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości dwa lata temu powołał biskup Henryk Tomasik, a kieruje nim ks. Mirosław Kszczot, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. - Chcemy pokazać, że człowiek wobec uzależnień ma wybór. Dlatego też dyrektor Porzeziński mówił o 12 krokach do miłości. Człowiek może iść w kierunku miłości, a nie w kierunku uzależnienia. Może wybierać dzięki wolności to, co jest wartością, która uszczęśliwia człowieka - powiedział ks. Kszczot.
Organizatorzy konferencji to: Diecezjalny Ośrodek Trzeźwości w Radomiu, Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu oraz Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu.