Podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy koło Końskich wystawili jasełka.
Biblijne teksty opowiadające o Bożym Narodzeniu, czytane przez narratorów, dopełniały dialogi aktorów, które tchnęły współczesnością. „Kochanie, wszystko będzie dobrze” - mówi św. Józef, gdy Maryja wyraża obawy przed udaniem się z Nazaretu do Betlejem na spis ludności.
- W naszej placówce mamy osoby z różnym stopniem upośledzenia - od nieznacznego, po głębokie. Każdej chcemy zapewnić możliwie pełne kształcenie, by mogły wejść ze swoimi możliwościami w normalne życie społeczności - mówią pracownicy ośrodka.
Jasełka przygotował ks. Paweł Piwowarczyk, katecheta w ośrodku oraz nauczyciele placówki. Gościem specjalnym, i to po raz kolejny, był bp Piotr Turzyński. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz przyjaciele placówki.
- Dziękujemy reprezentantom władz za obecność i wszelką pomoc. Naszą placówkę czeka wielka rozbudowa. Ufamy, że nasi przyjaciele będą z nami, gdy przyjdą te prace. Jesteśmy też bardzo wdzięczni, że w naszych bożonarodzeniowych spotkaniach przez kolejne lata uczestniczy bp Turzyński, który nie tylko nas odwiedza, ale ma dla nas słowa wsparcia i otuchy - mówił Jan Słuszniak, dyrektor ośrodka.
Początki placówki sięgają 1961 roku. Wtedy, 1 września, powołano do istnienia Państwowy Zakład Wychowawczy ze Szkołą Podstawową Specjalną w Końskich. Siedzibą stały się dwa stare budynki, pochodzące z XIX wieku, przy ul. 1 Maja. Trudne warunki lokalowe sprawiły, że 20 lat później placówka została przeniesiona do Baryczy. Internat umieszczony został w budynku miejscowego Nadleśnictwa, natomiast zajęcia edukacyjne odbywały się w pomieszczeniach masowej Szkoły Podstawowej w Baryczy i tylko w godzinach popołudniowych.
Miała to być sytuacja przejściowa, a Kuratorium Oświaty rozpoczęło budowę placówki w Stadnickiej Woli. Ale budowa została wstrzymana i ośrodek nadal mieści się w Baryczy. Po likwidacji szkoły podstawowej stał się gospodarzem budynku. W 2010 r. teren, na którym stoi szkoła, został własnością Starostwa Powiatowego w Końskich, organu prowadzącego ośrodek. Warunki lokalowe zostały znacznie poprawione, ale domagają się dalszej modernizacji i rozbudowy. - Dzisiaj nasz ośrodek jest dynamicznie rozwijającą się placówką, wykorzystującą nowoczesne metody rewalidacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - mówią pracownicy.