- Kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więzi i daje uczucie bliskości. Kolędy zaś przepełnione są ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam tak często brakuje - powiedział ks. kan. Krzysztof Ćwiek.
- Tego wieczoru chcemy świętować piękno polskich kolęd. Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskich domach. Zwyczaj związany jest ze świętami Bożego Narodzenia, a te z obchodami wydarzeń przyjścia na świat Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Śpiewanie kolęd i pastorałek trwało do święta Matki Bożej Gromnicznej. Śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze było wynikiem potrzeby bycia razem. Bo kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więzi i daje uczucie bliskości. Kolędy zaś przepełnione są ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam tak często brakuje. Nastrajają nas też optymistycznie - przypominał ks. Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry, zapraszając do wysłuchania koncertu.
Proboszcz zauważył, że zwyczaj wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, niestety, zanika, ale na szczęście znajdują się tacy ludzie, jak Maria Czarnecka-Cieślak czy Roman Danielewicz, którzy organizują koncerty kolęd, dając nie tylko samym uczestnikom tych koncertów niezapomniane przeżycia. To oni wraz ze swoimi chórami zaprosili wszystkich chętnych w niedzielę do katedry radomskiej na koncert kolęd zatytułowany "Raduj się, świecie".
Koncert składał się z trzech części. W pierwszej i trzeciej wystąpił Kameralny Chór Mieszany im. bp. Jana Chrapka. W części drugiej wystąpił Parafialny Chór "Gloria Dei" z pallotyńskiej parafii pw. św. Józefa w Radomiu na Młodzianowie.
W niedzielę w kościele katedralnym odbył się koncert kolęd w wykonaniu Kameralnego Chóru Mieszanego im. bp. Jana Chrapka pod kierownictwem Marii Czarneckiej-Cieślak
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Chór Kameralny można usłyszeć podczas uroczystości katedralnych. Powstał w 2001 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza bp. Chrapka. Jego działalność wspierana jest przez parafię katedralną. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest organistka z katedry M. Czarnecka-Cieślak, która w 2007 r. otrzymała nagrodę w dziedzinie muzyki za działalność artystyczną w chórach. Chór regularnie organizuje koncerty bożonarodzeniowe, pasyjne, a także świeckie z okazji świat państwowych. Cyklicznie koncertuje też z zaprzyjaźnionymi zespołami. Nagrał kilka płyt, w tym płytę z kolędami, którą można było kupić po zakończeniu koncertu.
Pallotyński Parafialny Chór "Gloria Dei" rozpoczął 10. rok swojego istnienia. W repertuarze ma pieśni na różne uroczystości i święta. W 2013 r. nagrał płytę z kolędami i pastorałkami. Występował w różnych miejscach w Polsce. Dyrygentem chóru jest R. Danielewicz. Chórzyści pod batutą dyrygenta śpiewają w parafialnym kościele na Mszach św. w niedzielę i każdą uroczystość kościelną o 9.30. W repertuarze Gloria Dei jest już gruby plik kilkudziesięciu przeważnie 4-głosowych pieśni, w tym stałych elementów Mszy św. (również tradycji gregoriańskiej), kolęd i pastorałek, pieśni wielkopostnych i na zmartwychwstanie oraz na cześć Matki Bożej i patronów parafii. Około 20 amatorów śpiewu spotyka się na próbach przeważnie raz w tygodniu.