- Modlimy się, aby wasza praca przyczyniała się do formowania człowieka - mówił ks. J. Wojtkun.
Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu od kilku lat zaprasza pracowników mediów diecezjalnych do wspólnej modlitwy we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. W tym roku, jako zespół redakcyjny „Gościa Radomskiego AVE”, uczestniczyliśmy w Mszy św. sprawowanej w seminaryjnej kaplicy dzień po wspomnieniu naszego patrona. - Przekazywanie wiadomości nazywamy informacją, ale także formowaniem człowieka. Dziękujemy za to, że są takie osoby, które pozwalają nam, abyśmy zdobywając informacje z tego, co jest poza seminarium, także w jakimś sensie siebie formowali. Ale także dziękujemy za to, że przekazujecie światu, który jest poza seminarium, to, co się dzieje tu, u nas w domu. W ten sposób przyczyniacie się także do formowania człowieka, tego, który jest poza seminarium. W nawiązaniu do dnia wspomnienia św. Salezego mamy dziś okazję, żeby złożyć podziękowanie wszystkim pracownikom mediów katolickich w naszej diecezji. Podziękowania za waszą pracę, za bardzo ważne zadania, które spełniacie. Modlimy się, aby wasza praca była nie tylko zdobywaniem i przekazywaniem informacji, ale żeby także przyczyniała się do formowania człowieka - powiedział na początku Eucharystii ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego WSD. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Zbigniew Niemirski, kierownik radomskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”, wykładowca w WSD. Ks. Niemirski nawiązał w homilii do orędzia ojca świętego Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, który w tym roku odbywał się po hasłem: „Prawda nas wyzwoli (J 8,32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”.
- Dziennikarze, oczywiście nie wszyscy, odchodzą od swojej podstawowej funkcji, jaką jest informacja. Informacja ma być prawdziwa, pełna, rzetelna, pożyteczna. Myślę, że dobre media, dobra prasa „prostują nam kręgosłup” - mówił ks. Zbigniew. Zwrócił się także do obecnych, aby starali się pomagać mediom.
Po Mszy św. dziennikarze zostali poproszeni do refektarza, gdzie wspólnie z wykładowcami i klerykami zjedli kolację.
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu ustanowił w 1967 r. papież Paweł VI na dzień 24 stycznia, kiedy w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Franciszka Salezego.