Nowy numer 50/2018 Archiwum

Kto się dotknął mojego płaszcza?

Żyjąc w społeczności jednowyznaniowej, rzadko myślimy o duchowości niekatolików.

Nie pytamy także zbyt często o to, jak ich duchowość ma się do naszej, katolickiej. Ale wyjeżdżając za granicę, choćby za pracą czy na urlop, spotykamy naszych braci chrześcijan, protestantów czy anglikanów. I takie nowe doświadczenia sprawiają, że owe pytania mogą się pojawiać częściej. Na gruncie nauki tym zagadnieniem zajmuje się duchowość ekumeniczna. – To kierunek nowatorski dla teologii w Polsce – przyznaje ks. dr hab. Marek Tatar, prof. UKSW, autor niełatwej książki, która przybliża jej elementy. Publikacja ukazuje się w serii wydawniczej „Religie Świata”. Wymowna jest okładka, na której znajduje się obraz przedstawiający rękę kobiety dotykającą płaszcza Chrystusa. Cierpiała na krwotok.

Nie szukała „urzędowego” pośrednictwa Apostołów, ale sama postanowiła dotrzeć do Zbawiciela. „Kto się dotknął mojego płaszcza?” – zapytał Pan Jezus, bo poczuł, że wyszła z Niego moc, gdyż kobietę przepełniała wiara. Ilustrację wybrał sam autor. Dialog ekumeniczny odbywa się w trzech wymiarach. Pierwszy to ten na gruncie debat ekspertów,  drugi to tzw. ekumenizm praktyczny wynikający z faktu życia obok siebie chrześcijan różnych wyznań. A trzeci to właśnie duchowość ekumeniczna. – O ile poziom teologiczno-dogmatyczny koncentruje się na analizie podstaw dialogu, wyrażania prawd wiary, zachodzących różnic i możliwości porozumienia, to na gruncie duchowości ekumenicznej podstawą jest osobowe doświadczenie Boga – wyjaśnia ks. Tatar.

Zdaniem profesora UKSW, a przy tym kapłana diecezji radomskiej, solidne podejście do takiej duchowości może być lekarstwem na wszelki relatywizm panoszący się we współczesności oraz na indyferentyzm, irenizm, prozelityzm i wyznaniową klaustrofobię, czyli na różne sposoby źle rozumiany ekumenizm.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy