Nowy numer 8/2019 Archiwum

Myślałam, że świat to jeden wielki obóz

Lucyna Adamkiewicz, jak mało kto, ma prawo stanowczo mówić o wielu sprawach związanych nie tylko z lagrami, ale również z tym, co dzieje się obecnie na świecie. Czas spędzony w fabrykach zagłady nie pozwolił o sobie nigdy zapomnieć.

Pierwszy raz od zakończenia wojny uczestniczyła w obchodach zorganizowanych dla uczczenia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. – Bałam się zetknięcia z obozem po tylu latach i tego, że wróci do mnie to całe zło. Okazało się, że ten obóz, który odebrał mi człowieczeństwo, niewypełniony ludźmi, tą nędzą ludzką, jest w tej chwili dla mnie tylko makietą. Nie da się opisać, jak człowiek traci człowieczeństwo, gdy nie ma nazwiska, a tylko numer, który musi wyartykułować po niemiecku. Najlepszy reżyser na świecie nie przekaże tego, co tam się działo każdego dnia, w każdej minucie. Żeby człowiek nie wiem jak cudownie mówił, to tego nie przekaże. Wszystkim to mówię. Młodzieży powtarzam, że człowiek nie może człowiekowi takiego losu zgotować, ale zgotował i nie bardzo wyciągnął z tego wnioski – mówi.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL