Na urodziny Oskara Kolberga, patrona Muzeum w Przysusze.
Przysuska placówka, filia Muzeum Wsi Radomskiej, okolicznościowymi wystawami stara się wzbogacać rocznice urodzin swojego patrona. W tym roku przygotowała wernisaż prac Jana Rybczyńskiego "Dłuboka", związanego z Przysuchą rzeźbiarza i malarza.
Artysta urodził się w 1937 r. w Łęczycy. Tam dorastał, zdobył wykształcenie, podjął pracę zawodową i założył rodzinę. W 1979 r. J. Rybczyński przeprowadził się z rodziną do Przysuchy, spędził tu 29 lat. Pracował w Zarządzie Dróg Publicznych, pełniąc funkcję kierownika dróg, a następnie kierownika obwodu mostowego. W 1984 r. zakończył pracę zawodową i przeszedł na rentę inwalidzką. Zmarł w 2009 r. Skupiał się na tematach ilustrujących codzienność dawnej wsi, zajęcia i zwyczaje wiejskie, w tym także tematykę religijną.
J. Rybczyński często malował autoportrety, z atrybutami rzeźbiarza. Własną postać przedstawiał w charakterystycznych grubych okularach, ujawniających bardzo słaby wzrok i poważne kłopoty z widzeniem, wpływające być może na formę malatury i opracowania detalu. Autor tytułuje te prace określeniem "Dłubok", którym z pokorą zastępował nazywanie siebie rzeźbiarzem czy malarzem.
Wystawa czasowa w Muzeum im. Kolberga przypomina postać artysty i dokumentuje jego twórczość rzeźbiarską i malarską eksponatami ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum w Przysusze oraz obiektami użyczonymi przez Muzeum w Łęczycy i rodzinę autora.
Ekspozycję można oglądać do 20 kwietnia.