W radomskiej katedrze wysłuchano koncertu pasyjnego chóru i orkiestry z Lublina.
Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie wykonały „Stabat Mater” Józefa Zeidlera. Wystąpili soliści: Ewa Włoszkiewicz – sopran, Małgorzata Papiewska – mezzosopran, Kamil Król – tenor i Andrzej Gładysz – baryton. Koncert poprowadził prof. Grzegorz Pecka, dyrygent i kierownik artystyczny chóru. Stabat Mater Dolorosa (stała Matka Boleściwa) i w warstwie treściowej, i muzycznej nawiązuje do męki Pana Jezusa na krzyżu i cierpień Matki Bożej.
Józef Zeidler (ok.1744-1806) ze względu na jego typowo klasycystyczny styl muzyki, który odpowiada zasadom obowiązującym w ówczesnej muzyce europejskiej, nazywany jest polskim Mozartem. Był członkiem kapeli przy klasztorze Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia, a także kompozytorem. Jego msze, nieszpory, litanie zachowane zbiorach klasztornych Gostynia i Częstochowy zostały po 200 latach przywrócone koncertowej prezentacji.
Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 roku. Wspólna pasja wykonywania muzyki łączy wiele pokoleń od początku działalności zespołu. Jego artystyczna aktywność to nie tylko rodzinne miasto Lublin, ale także prezentacje i projekty muzyczne w Polsce, w wielu krajach Europy i świata (USA, Kanada, Argentyna, Chile, Meksyk, Australia, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od 1998 r. jest prof. Grzegorz Pecka. Repertuar zespołu obejmuje dzieła wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych, od renesansu do współczesności.
Orkiestra Trybunału Koronnego powstała w Lublinie w 1995 roku. Pomysłodawcą powołania zespołu był lubelski altowiolista Renaldo Wójtowicz. Pozostając pod jego kierownictwem do 2010 roku, orkiestra od początku występowała pod obecną nazwą – nawiązującą do dziedzictwa kulturowego Lublina. Swoje istnienie Orkiestra zainaugurowała wykonaniem Mszy Nelsońskiej J. Haydna w lubelskiej archikatedrze. Trzon Orkiestry Trybunału Koronnego stanowi kwintet smyczkowy, instrumenty dęte, organy i klawesyn dobierane są do składu podstawowego w zależności od potrzeb repertuarowych. Na przestrzeni lat działania zespół wystąpił w wielu koncertach, między innymi z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej z oratorium Mesjasz G.F. Haendla.
Organizatorzy koncertu to: Dom Kultury "Idalin", parafia katedralna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu oraz Stowarzyszenie MŁYŃSKA "Verum Bonum Pulchrum". Patronat honorowy przyjęli bp Henryk Tomasik i prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Koncert poprowadził Grzegorz Pecka, dyrygent i kierownik artystyczny chóru
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość