Dzięki niej zostanie odrestaurowany zabytkowy nagrobek ks. Michała Kobierskiego (1804-1876).
Pomimo deszczowej pogody do puszek kwestujących trafiło ponad 2,7 tys. zł. Kapłan był proboszczem parafii farnej w Radomiu, bardzo zasłużonym dla powstania styczniowego. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu przeprowadził w Wielką Sobotę zbiórkę, z której środki zostaną przeznaczone na odnowę w roku 2018 r. właśnie tego nagrobka.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tegorocznej wielkanocnej kwesty, ponieważ dla nas liczy się w niej nie tyle wielkość zebranych środków, ale przede wszystkim promowanie idei wspólnej troski o duchowe i materialne dzieło odnowy zabytkowych nagrobków, na ponaddwustuletniej nekropolii radomskiej przy ul. Limanowskiego/Dębowej - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR w Radomiu.
Tegoroczna wielkanocna kwesta złączyła we wspólnym działaniu członków komitetu oraz wolontariuszy
SKOZCR w Radomiu
Przypomnijmy, że tym roku Komitet wraz z parafią św. Wacława postanowił włączyć się również do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Dlatego społecznicy odnowią nagrobek ks. Michała Kobierskiego (1804-1876) radomskiego proboszcza parafii farnej, bardzo zasłużonego dla powstania styczniowego. Jest to również pierwszy nagrobek kapłański, który Komitet w tym roku odrestauruje.
- Powstanie styczniowe jest jednym z najważniejszych filarów odbudowy niepodległości i polskiego patriotyzmu. Pamięć o powstańcach styczniowych: Traugutcie, Langiewiczu, Czchowskim i tysiącach bezimiennych oraz o wielu z nich spoczywających na radomskiej nekropolii uczestników zrywu 1863-1864, jest naszą powinnością wobec ojczyzny - dodaje Adamiec.
- Wraz z parafią św. Wacława dziękujemy za hojny udział w wielkanocnej kweście zarówno kwestującym, jak i darczyńcom - mówi Sławomir Adamiec.
Społeczny Komitet po uzyskaniu decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Radomiu i podpisaniu umowy z pracownią konserwatorską Grzegorza Świerczyńskiego, chce rozpocząć prace renowacyjne postumentu Michała Kobierskiego na przełomie maja i czerwca br. Efekt końcowy prac zostanie zaprezentowany przed listopadowym świętem Wszystkich Świętych. Koszty tegorocznych prac wstępnie oszacowane zostały na ok. 26 tys. zł.
Zabytkowy nagrobek ks. Michała Kobierskiego
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość