Miasto rewitalizuje parki na Michałowie i Obozisku oraz zadba o wymianę urządzeń grzewczych.
Na parki z funduszy unijnych Radom otrzyma 2 mln zł. - Z dużą determinacją zabiegaliśmy o te pieniądze. Radomianie potrzebują nowych terenów zielonych, terenów rekreacyjnych. Od tego w bardzo dużym stopniu zależy jakość życia w mieście - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
W parku na Michałowie powstają nowe oświetlone alejki i ścieżki rowerowe, dwa place zabaw, siłownia zewnętrzna, plac do ćwiczeń street workout, górka saneczkowa, oczko wodne z fontanną oraz tereny wypoczynku, na których znajdą się ławki i inne elementy tzw. małej architektury. Prace powinny zakończyć się w październiku.
Natomiast na Obozisku prace dopiero rozpoczynają się i potrwają około 2 lat. Powstaną tam m.in.: nowe oświetlone alejki, dwa place zabaw, skatepark oraz toalety.
Drugim obszarem, na który miasto otrzyma unijne wsparcie, jest wymiana urządzeń grzewczych. Władze zachęcają mieszkańców do zapoznania się ze szczegółowymi zasadami konkursu ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych. Osoby, które zdecydują się spełnić wymagania i będą zainteresowane udziałem w programie, mogą składać deklaracje do 12 kwietnia w Biurze Obsługi Mieszkańca, pokój 19, w Urzędzie Miejskim w Radomiu przy ul. Kilińskiego 30.
Ważne jest tutaj kryterium redukcji. Dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych będzie możliwe pod warunkiem zapewnienia redukcji dwutlenku węgla o co najmniej 30 proc. w przypadku zmiany spalanego paliwa.
W programie mogą wziąć udział właściciele nieruchomości położonych na terenie miasta, w tym osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości i osoby prawne. Nie dotyczy to nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. W konkursie mogą uczestniczyć wnioskodawcy, którzy złożą deklarację przystąpienia do projektu, dokonają zmiany systemu ogrzewania, dostarczą świadectwo energetyczne lub audyt energetyczny oraz zobowiążą się, że w wyniku realizacji projektu budynek mieszkalny osiągnie określone standardy energetyczne.
- Staramy się wykorzystywać każdą możliwość sięgnięcia po pieniądze z zewnątrz na poprawę jakości powietrza. Reguły ustalone przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych są inne niż w przypadku miejskiego programu, gdzie wystarczyło złożyć odpowiedni wniosek i były przyznawane dotacje. Tu cała procedura jest bardziej złożona, trzeba spełnić wiele wymogów, ale mamy nadzieję, że znajdą się chętni, by skorzystać z tej możliwości, jaką marszałek daje mieszkańcom województwa. Dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym regulaminem przygotowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych. Sądzimy, że chociaż jest to program wymagający dużego zaangażowania samych mieszkańców, to warto spróbować, bo do zdobycia są duże pieniądze - zachęca R. Witkowski.