Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej "Pozytywni" dali brawurowe przedstawienie wielkanocne.
Podopieczni Anny Sakławskiej-Kober z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Młodocinie Większym postanowili wystąpić w swoim parafialnym kościele, by pokazać się szerszej publiczności. Od 4 lat odnoszą bowiem sukcesy na polu teatralnym, a u siebie są jakoś mało znani.
- To było brawurowe przedstawienie, a zarazem bardzo poruszające. Pantomima pokazuje, jak w zabieganym świecie omijamy sprawy wiary i zbawienia. A aktorzy z WTZ apelują: "Zwróć uwagę na Jezusa!" - mówi proboszcz ks. Emil Hebda.
- Każdy uczestnik warsztatu może rozwijać swoje talenty i zainteresowania w 5 pracowniach tematycznych: technicznej, plastycznej, komputerowej, ekspresji twórczej, dnia codziennego. Dodatkowo podopieczni objęci są opieką psychologiczną oraz rehabilitacją - mówi A. Sakławska-Kober, inicjatorka i założycielka tego WTZ. Powstał 23 grudnia 2013 r. Pani Annie wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych udało się znaleźć miejsce, w którym mogłaby powstać placówka. Stowarzyszenie, dzięki wsparciu powiatu oraz władz gminy Wolanów, zebrało pieniądze, wykonało kapitalny remont i przystosowało wnętrze w taki sposób, aby mogły w nim przebywać osoby niepełnosprawne. Kolejnym, bardzo ważnym etapem było rozpoznanie potrzeb lokalnego środowiska i wyłuskanie z niego osób niepełnosprawnych, które mogłyby codziennie przyjeżdżać do warsztatu i brać czynny udział w jego funkcjonowaniu. Warsztat prowadzi terapię dla 25 podopiecznych. Uczęszczają do niego podopieczni głównie z gmin Wolanów, Kowala i Zakrzew. Placówka oferuje pomoc w dowozie uczestników.
- Nasza placówka odnosi wiele sukcesów na polu artystycznym. Prace wykonywane podczas zajęć cieszą się dużą popularnością wśród nabywców i posiadają szerokie grono stałych odbiorców. Dochód ze sprzedaży warsztat przeznacza na pokrycie wycieczek. Co roku udaje się nam zebrać pieniądze na 4-5-dniowy wyjazd nad morze. Na uwagę zasługuje fakt, że przedstawienia teatralne w wykonaniu uczestników WTZ "Pozytywni" zachwycają publiczność. Zarówno gra aktorska, scenografia, a także kostiumy teatralne uszyte podczas zajęć są doceniane przez jury różnych konkursów. Udało się nam np. zakwalifikować do udziału w konkursie prowadzonym przez Annę Dymną "Albertiana" - opowiada pani Anna.
Kadrę WTZ tworzy grono osób, które bardzo wysoko ceni szefowa. - Martyna Piasta pracuje w WTZ "Pozytywni" od 2016 r. Włada niepodzielnie pracownią plastyczną. Nie są jej obce żadne techniki rękodzielnicze, witraże, malowanie akrylem, akwarelą oraz ceramika. Joanna Sokołowska na pokładzie warsztatu jest od samego początku. Dowodzi pracownią dnia codziennego. Pod jej opieką uczestnicy uczą się m.in. trudnej sztuki przygotowywania posiłków, obsługi sprzętów AGD. Piotr Winiarski jest instruktorem zawodu w pracowni technicznej. Pracuje od początku istnienia WTZ "Pozytywni". Uczestnicy pod jego nadzorem m.in. samodzielnie wykonują szafki do pracowni, które wyglądają jak z najnowszego katalogu Ikei. Katarzyna Jadczak, instruktor terapii, od 2013 r. dowodzi pracownią ekspresji twórczej. Pod tą wielce tajemniczą nazwą kryje się cały wszechświat szycia, dziergania i modelingu krawieckiego. To w pracowni pani Kasi powstają m.in. kostiumy do przedstawień teatralnych. Jacek Klimek pracuje w WTZ od lutego 2018 r. jako instruktor terapii w pracowni komputerowej. Karolina Głogowska jest psychologiem. Zajmuje się uczestnikami warsztatu i spędza z nimi długie godziny na ważnych osobistych rozmowach. Adrian Goliński pracuje jako rehabilitant. Jest pracownikiem warsztatu od stycznia 2014 roku. Dysponuje szeroką wiedzą z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Justyna Osińska-Prokop jest księgową, a zarazem współzałożycielką WTZ. Szczerze oddana swojej pracy, a jej zaangażowanie daleko wybiega poza zajęcia typowo księgowe, czynnie uczestniczy we wszystkich warsztatowych wydarzeniach - przedstawia swoją kadrę kierownik WTZ.
A kadra mówi o niej, że jest dobrą duszą i człowiekiem pasjonatem. To właśnie dzięki jej inicjatywie powstało miejsce, w którym mogą uczyć się życia osoby niepełnosprawne. Posiada duże zdolności organizacyjne. Z racji swojego artystycznego wykształcenia ma też wiele pasji. Jedną z głównych jest tworzenie przedstawień teatralnych, dzięki którym uczestnicy warsztatu lepiej poznają swoje możliwości. W wolnych chwilach maluje obrazy i projektuje wnętrza.