Przez ulice radomskiego os. Janiszpol kolejny raz, w rocznicę objawień, przeszła procesja fatimska.
Parafia pw. św. Pawła od lat 13 maja, w rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie w 1917 r., organizuje procesję fatimską ulicami osiedla. W modlitewnym spotkaniu - najpierw w nabożeństwie majowym, potem w Mszy św., a na koniec w nabożeństwie różańcowym, prowadzonym przez ulice parafii - biorą udział nie tylko parafianie, ale także mieszkańcy Radomia i okolicznych miejscowości. - To moje ukochane nabożeństwo. Czekam na nie z utęsknieniem i biorę w nim udział z wielkim wzruszeniem, przynosząc co roku bardzo ważne dla mnie intencje - mówi pani Zofia z parafii katedralnej.
Kolejny raz modlitwie przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Jesteśmy za tę coroczną obecność tym bardziej wdzięczni, bo wiemy, że ty razem ksiądz biskup przyjechał do nas bezpośrednio z Krakowa, gdzie ekscelencja uczestniczył w uroczystościach ku czci św. Stanisława na Skałce - powiedział w słowie powitania ks. kan. Jerzy Szpytma.
- Historycy pokazują, że w ciągu dziejów Kościoła nie było stulecia, w którym nie byłoby objawienia Matki Bożej. One zawsze wpisywały się w orędzie Ewangelii i łączyły się z tym, co było ważne dla Chrystusowego Kościoła w danym momencie dziejów. Tak samo było 101 lat temu, gdy Matka Najświętsza objawiła się dzieciom w portugalskiej Fatimie. Matka Boża wzywała do modlitwy wynagradzającej za grzeszników i nieprzyjaciół Kościoła. Ta intencja nie straciła nic ze swojej aktualności - mówił w homilii bp Tomasik. Ordynariusz nawiązał również do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Także i ta ważna chwila w dziejach naszego narodu związała się z Maryjnymi objawieniami. O niej, co przypomniał bp Henryk, mówiła wizjonerka, radomianka i kandydatka na ołtarze Wanda Malczewska. O swojej opiece nad polskim narodem zapewniała Matka Boża podczas objawień w Gietrzwałdzie. Także i o tym mówił w homilii bp Tomasik.
- Panu Bogu dziękujemy za Matkę Najświętszą i prosimy Go o wiarę i cześć do Najświętszej Maryi Panny, bo na tym fundamencie wszystko inne - jak podczas szwedzkiego potopu mówił przeor Kordecki w "Potopie" Henryka Sienkiewicza - wszystko inne, każde nasze niewierności, odstępstwa i upadki odbudowane być mogą - apelował ordynariusz.
Mszę św. poprzedziło nabożeństwo majowe, któremu przewodniczył biblista ks. Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej. Ta obecność Dzieła nie była przypadkiem, bo parafia pw. św. Pawła jest jedną z kilku w diecezji, gdzie od kilku lat odbywają się biblijne spotkania formacyjne dla dorosłych pod patronatem stowarzyszenia.
Po Eucharystii ulicami osiedla ruszyła procesja różańcowa. Dla podkreślenia łączności z Fatimą, gdzie nabożeństwo ma charakter międzynarodowy, kolejne dziesiątki Różańca odmówiono w językach: polskim, włoskim, greckim, angielskim i łacińskim.