Finał Przeglądu Twórczości Młodzieżowej "Pasterz i Ojciec" odbył się w dniu urodzin Karola Wojtyły - 18 maja.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu już po raz 14. zorganizowała Przegląd Twórczości Młodzieżowej "Pasterz i Ojciec". - W tym roku do etapu międzyszkolnego zgłosiło się 149 uczestników z ponad 20 szkół, w tym 5 spoza Radomia. To jest nasz rekord. Główną ideą przeglądu jest przedstawienie patrona naszej szkoły. Ponieważ konkurs nam się rozrósł, przybliżamy również postacie świętych lub ważnych osób dla Kościoła, które w danym roku mają swój jubileusz. W tym roku jest to św. Stanisław Kostka i św. o. Pio - tłumaczy Irmina Warmiak, nauczycielka języka polskiego, koordynatorka przeglądu.
W festiwalu biorą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, IV-VI oraz VII i gimnazja. - Przygotowaliśmy dla nich 5 konkursów: recytatorski, wiedzy o Janie Pawle II, plastyczny, literacki i, w tym roku po raz pierwszy, multimedialny. Poziom prac jest bardzo wysoki. Coraz więcej ich nagradzamy. Staramy się nagrodzić każdy talent dziecka - mówi I. Warmiak.
Nagrody i wyróżnienia wręczali ks. Czesław Wawrzyńczak, proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu, Jan Rychlicki, dyrektor PSP nr 14, i Marek Tyka, przewodniczący Rady Rodziców.
- Młodzi ludzie szukają autorytetów, szukają przewodników. Przed chwilą uczniowie naszej szkoły wyśpiewali "Św. Janie Pawle, jesteś superpatronem!". Bardzo się cieszę, że w tym roku liczba uczestników znacząco wzrosła. Ogromny szacunek dla nauczycieli, wychowawców, katechetów i dyrektorów, którzy pomagają i umożliwiają krzewienie pamięci i tego, co św. Jan Paweł II zostawił nam w testamencie. Papież pokazał swoim życiem, co jest ważne, jak wykorzystać czas nauki, czas trudnych doświadczeń, jak rozwinąć swoje talenty i jak je mądrze wykorzystać w dorosłym życiu. Jest, był i pozostanie dla nas niedoścignionym wzorem - powiedział J. Rychlicki.
Laureatom pogratulował ks. Czesław Wawrzyńczak. - Pochylacie się nad słowami, które pozostawił nam św. Jan Paweł II. Niech te wasze wysiłki w przyszłości wydadzą piękne owoce, abyście próbowali wprowadzać w życie te zasady, którymi tak bardzo mocno żył św. Jan Paweł II - powiedział.
Zuzanna Kicior z PSP w Parznicach zdobyła wyróżnienie w konkursie multimedialnym i pierwsze miejsce w konkursie literackim. Napisała pracę na temat "Święci ludzie z krwi kości". - Wybrałam św. Maksymiliana Marię Kolbego. Jest to bardzo ciekawa postać. Urzekł mnie szczególnie tym, że oddał swoje życie za bliźniego, czego tak naprawdę uczy nas Pan Bóg i św. Jan Paweł II. W konkursie multimedialnym zrobiłam prezentację "Wadowice, tam wszystko się zaczęło", gdyż uważam, że warto wiedzieć, jak otoczenie Karola Wojtyły wpłynęło na jego decyzje podejmowane w dorosłym życiu i na jego powołanie - mówi Zuzanna.
Ernest Jarosiński, uczeń PSP nr 14, zdobył pierwsze miejsce w kategorii - poezja. Recytował wiersze Karola Wojtyły "Ciężar właściwy" i Włodzimierza Kowalczyka "Pielgrzym". - Spodobało mi się przesłanie i kompozycyjność obu tekstów. Wiersze uwrażliwiły mnie na życie Jana Pawła II, który przekazuje nam, żeby być człowiekiem otwartym, dobrym, prostym, żeby czynić innym dobro i im pomagać - przyznaje Ernest.