GN 46/2019 Archiwum

Wybierzcie swój kształt służby!

W katedrze 11 alumnów V roku zostało diakonami.

Delikatny lęk pozostaje, bo to decyzja na całe życie, ale jest on potrzebny, bo motywuje. Umocnienie daje świadomość, że nie idzie się samemu – mówi Wojciech Jończyk. Liturgii święceń przewodniczył bp Piotr Turzyński. W homilii apelował do święconych, by wybrali swój kształt służby. Pokazał przykłady radomskich kapłanów – ks. Romana Kotlarza, męczennika robotniczego protestu z czerwca 1976 r., i zmarłego rok temu ks. Marcelego Prawicy, wieloletniego misjonarza w Afryce. – Oni znaleźli swój kształt służby, szukając wzoru w Chrystusie Panu, który stał się diakonem wszystkich – podkreślił biskup.

Zdaniem ks. Jarosława Wojtkuna, rektora seminarium, to ważny dzień dla święconych, ale także dla diecezji i dla pozostałych alumnów. – Diakonat pokazuje służbę jako istotny wymiar kapłaństwa, który nie skończy się z chwilą przyjęcia święceń. Diakonat to wymagany kanoniczne próg, w którym klerycy V roku deklarują nieodwołalność swojej decyzji. Padają zobowiązania posłuszeństwa, celibatu i odmawiania brewiarza. To obowiązki, ale jest także duchowy wymiar, który pokazuje, że kapłaństwo jest służbą – mówi rektor i zaznacza, że w codziennym życiu święconych w istocie niewiele się zmienia. – Oni to wypracowali przez 5 lat. Teraz deklarują to w sposób oficjalny podczas liturgii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama