Na deskach Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu wystąpili aktorzy z zespołem Downa.
Spektakl "Król Świata" był 10. w wykonaniu aktorów z zespołem Downa, a przygotowany został na 10-lecie działalności grupy teatralnej. Od września 2014 r. działa ona w ramach Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa "Opatrzność". - Wsłuchajmy się w głos tych, którzy jakże często nie liczą się w oświeconym świecie, pełnym strachu, przemocy i rozpaczy - zapraszała widownię Anna Klińska-Majcher, prezes stowarzyszenia.
Niezmordowana prezes przybliżyła treść przedstawienia widowni, na której byli m.in. członkowie zaprzyjaźnionych Warsztatów Terapii Zajęciowej, wielu instytucji Radomia dbających o niepełnosprawnych, a także bp Piotr Turzyński i Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Spektakl "Król Świata" jest oparty na klasycznym temacie walki dobra ze złem. Jest to opowieść o życiu zwykłego człowieka. Jego codzienność to ranne wstawanie, skromne śniadanie, muzyka z ciągle psującego się radia i czas spędzany w małym pokoju. Ale każdy z tych dni bohatera wypełnia nadzieja. Człowiek czeka na tajemniczego Króla. Czyści przygotowany dla niego tron. Ufa, że Król przyjdzie, a wtedy zmieni się jego życie i będzie szczęśliwy. Ale w tę codzienność wkracza zło, które chce odwodzić człowieka od jego celu i przeszkodzić w spotkaniu z Królem. Człowiek staje w obliczu dylematu: czy porzucić wartości, w które wierzył, czekać dalej, czy zaufać nowemu fałszywemu przyjacielowi i rozpocząć łatwe, przyjemne życie z dala od wartości, gdzie nie ma Króla, bo każdy sam sobie jest królem? Ta opowieść może dotyczyć każdego z nas - mówiła prezes.
W przedstawieniu wzięli udział: Agnieszka Kolarz, Izabela Majcher, Iwona Mędrek, Wojciech Niewiadomski, Paulina Okrój, Artur Opala, Elżbieta Siczek, Angelika Stryjska, Tomasz Tom i Alicja Ziętek. Aktorów wsparła grupa wolontariuszy w składzie: ks. Mirosław Kszczot, Grzegorz Górniak, Inna Kalinowska, Hubert Popis, Ola Szczepańska i Dymitr Prokopiec. Scenariusz przedstawienia "Króla Świata" napisał o. Adam Piekarski SDB. Do możliwości niepełnoprawnych dostosował go Karol Górski, reżyser przedstawienia.
A Kim jest ten oczekiwany Król? Na zakończenie aktorzy zaśpiewali wspólnie: "Jezus daje nam zbawienie, Jezus daje pokój nam. Jemu składam dziękczynienie, chwałę z serca mego dam".
Aktorzy teatralnego zespołu "Opatrzność" rozpoczęli działalność 10 lat temu od jasełkowego przedstawienia "Święta Noc". Potem były spektakle: "Witajcie w naszej bajce", "Czerwone trzewiczki", "Syn marnotrawny", "Dobry Samarytanin", "Mały Książę", "Kopciuszek", "Królewna Śnieżka" i "Miłość jedyna jest". Grali na deskach Teatru Powszechnego w Radomiu, a także w kościołach, szkołach, na festynach rodzinnych. Występowali również w Warszawie na scenie Teatru Kamienica, w Siedlcach, Pruszkowie, Jedlińsku, Opocznie i Zakrzewie.
- Cieszę się, że wasze przedstawienia niosą nie tylko tak bardzo wypracowaną formę, która jest ważna, ale przede wszystkim głęboką treść. Wspominam naszą współpracę z waszym zespołem i naszą grupą aktorów kleryków - mówił bp Turzyński, który jeszcze jako członek zarządu radomskiego seminarium opiekował się kleryckim teatrem.