Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ojczyzna jest jak dąb

W radomskiej katedrze sprawowana była Msza św. w intencji polskich królów.

- Wpisując się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, chcemy sięgnąć myślą do bardzo odległych naszych dziejów i podziękować Panu Bogu za naszych królów. Rzadko to czynimy. W zaborze pruskim, gdy jeden z księży sprawował Mszę św. w rocznicę śmierci Kazimierza Wielkiego, został, decyzją władz Bismarckowskich, pozbawiony możliwości posługi proboszczowskiej. Usunięto go z parafii. Nie wolno było wspominać wielkich dziejów polskich. Bo cel był jeden - wynarodowić, uczynić Polaków Niemcami. Ten sam cel był w zaborze rosyjskim. My, dzisiaj świadomi, że nie czekają nas tak daleko idące konsekwencje, żyjąc w wolnej Polsce, chcemy wspominać sławne dzieje naszego narodu, żeby się umacniać w wierze i w poczuciu odpowiedzialności za kraj - powiedział ks. prał. Edward Poniewierski, który przewodniczył Eucharystii.

17 czerwca przypada rocznica śmierci trzech naszych władców: pierwszego z królów - Bolesława Chrobrego, jednego z Jagiellonów - Jana Olbrachta i jednego z najistotniejszych królów elekcyjnych - Jana III Sobieskiego.

Podczas homilii ks. Poniewierski przypomniał sylwetki wymienionych władców i ich zasługi dla ojczyzny. - Żebyśmy zobaczyli ojczyznę, jak się rozwijała, i żeby każdy czuł za nią odpowiedzialność - zaznaczył prałat. Wspomniał także dwóch innych naszych władców - Władysława Jagiełłę i Kazimierza Jagiellończyka, których rocznica śmierci również przypada w czerwcu.

Ks. Poniewierski odniósł się także do porównania, które przywołał nam Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Papież przypomniał fragment z przemówienia ks. Piotra Skargi: "Ten stary dąb tak urósł, a wiatr go żaden nie obalił. Bo korzeń jego jest Chrystus. Ruszcież jedno z tych fundamentów religii starej i kapłaństwa, ujrzycie wielkie zrysowanie murów królestwa i ojczyzny waszej".

- Dziś wspominamy tych królów i ojczyznę, która jest jak stary dąb. Dlatego żaden wiatr go nie obali, choć przeżywa różne trudy, bo korzeń tego dębu polskiego jest Chrystus. Jeśli moje życie będzie ciągle zakorzenione w Chrystusa i z Niego czerpiące, to żaden wiatr nas nie obali - podsumował.

Podczas Eucharystii w stroju z epoki wystąpił Ireneusz Piotr Kobrzycki, namiestnik Signum Polonicum - przedstawicielstwa w Radomiu, popularyzator tradycji husarskich. To z inicjatywy pana Piotra podczas Eucharystii wspominani byli polscy królowie, których rocznica śmierci przypada właśnie 17 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy