Honorowe wyróżnienie dla Wojciecha Pestki - Medal 700-lecia Miasta Lublin.
Mieszkaniec Jedlni Wojciech Pestka, poeta, prozaik i tłumacz, został uhonorowany medalem przyznawanym osobom szczególnie zasłużonym przez prezydenta Lublina z okazji 700-lecia miasta. W uzasadnieniu znalazło się sformułowanie: „W dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta oraz zasługi na rzecz jego mieszkańców z podziękowaniem za podejmowanie działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość lokalną Lublina”.
Wojciech Pestka należy do Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest członkiem redakcji Dwumiesięcznika Środowisk Twórczych „Lublin, Kultura i Społeczeństwo”, współorganizatorem naukowych i literackich sesji „Nasi Sąsiedzi” (z Muzeum Czechowicza w Lublinie), zasiada w Radzie Programowej wydawanej wspólnie z UMCS serii „Biblioteka Literatur Naszych Sąsiadów”, pełni obowiązki jurora Międzynarodowej Nagrody Literackiej Europy Środkowej i Wschodniej im. Józefa Łobodowskiego.
W 2013 r. za zasługi w promowaniu kultury i historii Polski na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie na wniosek ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2015 r. Ukraińska Fundacja Kultury przyznała mu Medal „Za Wierność Przesłaniu Poety”, zaś w 2017 r. odznaczony został Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Wojciech Pestka jest laureatem wielu nagród literackich, w tym: Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego (2010), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody (2012, Ukraina), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola (2013, Ukraina), Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa (2013).
Lublin często pojawia się w twórczości Wojciecha Pestki, ulice współczesnego grodu nad Bystrzycą są tłem jego najnowszej powieści „Mój mąż frajer” (Kraków 2017).
Obecnie w Radomiu powstaje film fabularny na motywach powieści „Powiedzcie swoim” (Kraków 2013), opowiadający o męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza z rąk funkcjonariuszy SB i radomskich robotniczych protestach 1976 roku.