Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odsłonięcie pomnika w Zwoleniu

Sześciu poległych partyzantów pogrzebano pod cmentarnym murem.

W niedzielę 14 września na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu poświęcony zostanie Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Uroczystości rozpoczną się o 14.30 od wprowadzenia historycznego prof. Marka Wierzbickiego, z radomskiej delegatury IPN, oraz koncertu patriotycznego Roberta Grudnia „Niepodległa”.

O 15.00 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp Piotra Turzyńskiego w intencji Niezłomnych, poległych pod Zwoleniem. O 16.00 Apel Poległych, odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz złożenie kwiatów.

W uroczystości udział weźmie kompania honorowa oraz orkiestra Wojska Polskiego. Będą poczty sztandarowe, rodziny żołnierzy poległych w bitwie pod Zwoleniem 15 czerwca 1946 roku oraz zaproszeni goście.

Do bitwy Żołnierzy Niezłomnych z Sowietami doszło w czerwcu 1946 r. Sześciu poległych partyzantów pogrzebano pod cmentarnym murem obok żołnierzy Wehrmachtu, zabraniając okazywania im jakiejkolwiek czci. Mimo szykan i represji w 1989 r. koledzy poległych ze Związku Zbrojnej Konspiracji wybudowali grobowiec na miejscu złożenia ich doczesnych szczątek.

Z upływem lat narosło przekonanie, że ci bohaterowie zasługują na godniejsze miejsce pochówku i bardziej okazałe upamiętnienie. Pod koniec 2017 r. w Zwoleniu ukonstytuował się komitet, który postawił sobie za cel wybudowanie nowego grobowca wraz z pomnikiem. Jego działania uzyskały organizacyjne i finansowe wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej oraz prywatnych i instytucjonalnych sponsorów. Organizatorzy tych uroczystości oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek serdecznie zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w tym historycznym wydarzeniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama