Nowy numer 43/2020 Archiwum

W nieznacznej większości bez zmian

Nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych na terenie diecezji radomskiej pokazują, że ponad połowa dotychczasowych prezydentów, wójtów i burmistrzów już zachowała stanowiska.

Na obszarze diecezji radomskiej, która leży na terenie 4 województw (łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i niewielkiego obszaru lubelskiego), wybory samorządowe wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże przyglądając się regionom z bliska, na poziomie wójtów, burmistrzów i prezydentów, panorama jest bardziej szeroka.

Można powiedzieć, że jeśli chodzi o wójtów, to spora ich część zachowała urząd, wygrywając w I turze, niektórzy powalczą w II turze. Podobnie jest z burmistrzami. Ale są także duże zmiany, np. w Zakrzewie koło Radomia dotychczasowy wójt Sławomir Białkowski przegrał z Leszkiem Margasem, który wygrał wybory w I turze.

Natomiast jeśli chodzi o prezydentów: w Radomiu wygrał w I turze obecny prezydent Radosław Witkowski, który otrzymał 45 proc. głosów (startował z własnego komitetu, popierany przez Koalicję Obywatelską i SLD). W II turze zmierzy się Wojciechem Skurkiewiczem, startującym z PiS, który w I turze otrzymał 40 proc.

W Starachowicach w I turze wygrał obecnie urzędujący prezydent Marek Materek, który – choć startował, odcinając się od list partyjnych – był popierany zarówno przez PO, jak i PiS.

W Skarżysku–Kamiennej w I turze wygrał obecnie urzędujący prezydent Konrad Krönig, który startował z Komitetu Przyszłość i Rozwój.

Natomiast jeśli chodzi kandydatów na burmistrzów, którzy już wygrali w I turze, są to:

Janusz Reszelewski – dotychczasowy burmistrz Drzewicy, Wojciech Sępioł (PiS) – dotychczasowy burmistrz Wyśmierzyc, Artur Ludew – dotychczasowy burmistrz Szydłowca, Dorota Łukomska – dotychczasowa burmistrz Stąporkowa, Michał Pękala – dotychczasowy burmistrz Radoszyc oraz Tomasz Matlakiewicz – kandydat na burmistrza Przysuchy i Piotr Kozłowski z Kozienickiej Inicjatywy Samorządowej.

Z kolei wójtowie, którzy zachowali stanowisko, to: Sławomir Kruśliński (PSL) – Radzanów, Marcin Kozdrach (PiS) – Stara Błotnica, Krzysztof Stykowski (PiS) – Stromiec, Robert Fidos – Borkowice, Marek Klimek – Potworów, Krzysztof Sobczak – Wieniawa, Paweł Dziewit – Gózd, Zdzisław Dulias – Wierzbica, Tomasz Adamiec – Policzna, Teresa Pancerz–Pyrka – Kazanów, Robert Wielgopolan – Słupia Konecka, Henryk Konieczny – Fałków, Krzysztof Nawrocki – Żarnów, Michał Franas – Poświętne, Tadeusz Wojciechowski – Sławno koło Opoczna, Wojciech Rudalski – Paradyż i Paweł Werłos – Mniszków.

Z kolei o urząd burmistrza w II turze wyborów będą walczyli: w Zwoleniu Arkadiusz Sulima i Paweł Drobek, w Pionkach Robert Kowalczyk i Ewa Klich lub Romuald Zawodnik, w Iłży Przemysław Burek i Andrzej Moskwa, w Skaryszewie Mirosław Sienkiewicz i Dariusz Piątek, w Końskich Krzysztof Obratański i Michał Cichocki, w Opocznie Dariusz Kosno i Anna Zięba.

O urząd wójta w II turze będą się ubiegać: w Wolanowie Ewa Markowska-Bzducha i Marcin Ciężkowski, w Magnuszewie obecny wójt Marek Drapała i Bernard Wdowiak, w Gielniowie obecny wójt Władysław Czarnecki i Grzegorz Nems, w Jastrzębi obecna wójt Elżbieta Zasada i Wojciech Ćwierz, w Jedlińsku obecny wójt Kamil Dziewierz i Robert Dobosz, w Jedlni Letnisku obecny wójt Piotr Leśnowolski i Renata Pasek, w Kowali obecny zastępca wójta Dariusz Bulski i były wójt Sławomir Stanik, w gminie Pionki obecny wójt Mirosław Ziółek i Małgorzata Sekuła lub Tomasz Wróbel, w Gowarczowie obecny wójt Stanisław Pacocha i Barbara Panek, w Białaczowie obecny wójt Jacek Reszelewski i Barbara Goworek oraz w Smykowie Jarosław Pawelec i Beata Janiszewska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama