Leśnicy świętowali 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody połączone były z Regionalnymi Dniami Lasu.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele Świętej Rodziny w Radomiu, której przewodniczył bp Piotr Turzyński. Eucharystię koncelebrowali: proboszcz ks. Piotr Jaśkiewicz, ks. Stanisław Wlazło, diecezjalny duszpasterz leśników, oraz duszpasterze leśników: ks. Jacek Wieczorek i ks. Robert Kuropieska.
- Macie wielką misję - strzec narodowego skarbu, jakim jest las - mówił w homilii do leśników bp Piotr. - Las jest skarbem nie tylko ze względu na to, co w sobie dzisiaj ma, ale czym był przez lata. Przecież w lasach ukrywali się powstańcy. To tam były, i jeszcze gdzieś tam bywają, mogiły powstańców, zwłaszcza styczniowych, a potem partyzantów, żołnierzy wyklętych. Ludzie opowiadają, że jak wchodzili bolszewicy, to las stawał się kryjówką dla dziewcząt, kobiet. Mężczyźni ukrywali je, bojąc się o ich godność i cześć. Przecież pod lasem zginęła z rąk bolszewika nasza błogosławiona Karolina Kózkówna. Las był miejscem schronienia. Był więc jakąś twierdzą polskości. To jest niezwykłe. Gdyby tych lasów nie było, może zginęłoby więcej ludzi. Może by się nie zachowały ich tożsamości – mówił.
Bp Piotr powiedział, że las zawsze dostarczał ubogim żywności, lekarstw i opału, a leśniczówki były miejscem schronienia dla patriotów. - Chciałbym tu, przed wami, wypowiedzieć dziękczynienie za tych wszystkich leśników, za tych wszystkich ludzi, którzy las uczynili przyczółkiem polskości. Dziękujemy za ich trud i służbę. A jeśli ojczyzna jest skarbem, jeśli skarbem są lasy i nasza ziemia, to trzeba służyć z pokorą, pokazując naszą tożsamość, zachowując szacunek dla przeszłości i spoglądając zawsze z nadzieją w przyszłość - mówił bp Turzyński.
Po Eucharystii leśnicy i ich goście przeszli w pochodzie do siedziby Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, gdzie w sali koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się konferencja pt. „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości”. Wykład wygłosił prof. dr hab. Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprezentowana została publikacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu pt. „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości. Księga walki, pracy i pamięci. Wydanie okolicznościowe” autorstwa Piotra Kacprzaka z RDLP w Radomiu oraz dr. Krzysztofa Busse z IPN. Około 30 osobom nadano stopnie służbowe na stanowisko pracy w Służbie Leśnej.
W budynku dyrekcji przy ul. 25 Czerwca 68 ks. Kuropieska poświęcił tablicę upamiętniającą Jana Dunina-Markiewicza, dyrektora radomskiej dyrekcji w latach 1934-1939 i budowniczego jej obecnej siedziby. W lutym 1939 roku J. Dunin-Markiewicz został przeniesiony do dyrekcji Lasów Państwowych we Lwowie. Rok później został aresztowany przez Sowietów i prawdopodobnie wywieziony w głąb ZSRR. Dalsze jego losy nie są znane.
Wydarzenie zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Oprócz leśników uczestniczyli w nim parlamentarzyści, samorządowcy i delegacja leśników z Lwowskiego Regionalnego Departamentu Leśnictwa na czele z dyrektorem generalnym Anatolijem Dejneką.