W gmachu radomskiego seminarium na dorocznym spotkaniu zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej.
Teresa Połeć, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, przypomina, że celem stowarzyszenia jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej jej członków oraz współpraca świeckich z hierarchią w realizowaniu misji Kościoła. - Do stowarzyszenia wstępują świeccy, którzy chcą poświęcić swój czas i talenty sprawom wiary i Kościoła. W Akcji Katolickiej pogłębiamy naszą wiarę, jesteśmy bliżej Chrystusa i realizujemy program, który polega na współpracy z hierarchią i naszych duszpasterzy w realizowaniu misji Kościoła - mówi prezes.
Parafialne oddziały Akcji Katolickiej liczą około 300 członków, działających w 19 oddziałach parafialnych. Wszyscy zostali zaproszeni na doroczne spotkanie z racji patronalnego Święta Chrystusa Króla do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Tu najpierw wysłuchali wykładu ks. kan. Szymona Muchy pt. "W mocy Bożego Ducha - Różaniec szkołą wiary, świętości i apostolstwa dla członków Akcji Katolickiej". Ks. Mucha jest proboszczem i kustoszem sanktuarium MB Różańcowej w Wysokim Kole, diecezjalnym moderatorem Rodziny Różańcowej, redaktorem naczelnym miesięcznika "Różaniec" oraz krajowym moderatorem Żywego Różańca.
Centralnym punktem spotkania była Msza św., podczas której zaśpiewał Chór Miasta Radomia "Sancti Casimiri Cantores Radomienses", pod batutą ks. prał. Wojciecha Szarego, a której przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Hasłem Akcji Katolickiej, i to już u jej początku w okresie międzywojennym, były słowa "Wszystko odnowić w Chrystusie". Ono nadal zachowuje swą aktualność, bo i dziś mamy tyle obszarów, które trzeba odnowić w Chrystusie - powiedział w homilii ordynariusz, zwracając m.in. uwagę na odnowę sfery sacrum. - Trzeba odnowić spojrzenie na sacrum, bowiem czasy, w których żyjemy, charakteryzują się procesem desakralizacji, wyłączania tego, co święte. Jesteśmy świadkami tego, że my, wierzący, zatracamy szacunek dla świętości - mówił bp Tomasik. Zachęcał także do budowania w sobie nowego serca, pełnego wiary i zaufania, bo gdy to się stanie, będzie budowane królestwo, o jakim śpiewamy w prefacji mszalnej na uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata: "Wieczne i powszechne królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju".
Na koniec Mszy św. odnowiono Akt Oddania Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej św. Janowi Pawłowi II, który 22 października ubiegłego roku ogłoszony został patronem Akcji Katolickiej w Polsce.