To będzie niezwykła projekcja. Film opowiada o odzyskiwaniu niepodległości oczyma i pędzlem Jacka Malczewskiego.
Tytuł filmu nawiązuje do słów, które J. Malczewski kierował do swoich studentów w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie: "Malujcie tak, by Polska zmartwychwstała!".
- "Malowane Polski zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego" to fabularyzowany dokument opowiadający o życiu i twórczości najwybitniejszego polskiego malarza symbolisty, który zwykł mawiać o sobie: "wierny radomiak". Film, będący barwną i sentymentalną podróżą przez całą biografię Malczewskiego, wskazuje na historyczno-patriotyczne i kulturowe źródła jego twórczych inspiracji. Przedstawia środowisko rodzinnego domu, które uformowało go jako człowieka i jako artystę. Poprzez fabularyzację wybranych obrazów autorzy filmu ukazali mistrzostwo Malczewskiego w przenoszeniu poetyckich wyobrażeń na płótno. Spośród tysięcy obrazów w filmie obejrzymy te, w których malarz podejmował tematy będące zbiorowym doświadczeniem Polaków na przełomie XIX i XX wieku, a jednocześnie były szczególnie ważne dla niego samego. Są tu więc obrazy z cyklu syberyjskiego, ukazujące ciężki los zesłańców. Jest motyw śmierci Ellenai z ulubionego przez artystę poematu Słowackiego "Anhelli". Są też obrazy z cyklów nawiązujących do walki Polaków o odzyskanie niepodległości, których bohaterkami są postaci Nike czy Polonii - mówi Kinga Maszczyńska z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".
Film realizowany był między innymi w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej oraz na ulicach Radomia i Krakowa. Występuje w nim około 50 statystów. W rolę J. Malczewskiego wcielili się kolejno: Wiktor Linek, Adrian Pyszczak i Marcin Fomin. Film powstał we współpracy z Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wykorzystano w nim zarówno zbiory tej placówki w postaci obrazów i archiwaliów dotyczących malarza, jak i pomoc merytoryczną pracowników, w tym: Pauliny Szymalak-Bugajskiej, Ilony Pulnar-Ferdjani, Magdaleny Nosowskiej, Mariusza Króla, Urszuli Sierszyńskiej-Rogólskiej i Piotra Rogólskiego. Teksty lektorskie czytają Mariusz Pyrka i Magdalena Pawelec. Autorem scenariusza i reżyserem jest Przemysław Bednarczyk, za zdjęcia i montaż odpowiada Wojciech Pronin, a kierownik produkcji to Bartosz Bednarczyk.
Całość trwa nieco ponad godzinę. Projekcja odbędzie się w czwartek 29 listopada o 17.00 w MCSW "Elektrownia".