Pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Romana Kotlarza odbyła się w radomskiej katedrze.
Po Eucharystii członkowie trybunału weszli do katedry w uroczystej procesji. Posiedzenie otworzył bp Henryk Tomasik, prosząc Boga, „byśmy mogli jak najlepiej przeprowadzić proces beatyfikacyjny księdza Romana Kotlarza, który z mocą głosił braciom Twoją Boską chwałę”.
Po przedstawieniu sylwetki kandydata na ołtarze przez postulatora ks. prał. Edwarda Poniewieskiego, bp Tomasik mówił o wcześniejszych inicjatywach rozpoczęcia tego procesu.
- W minionych latach, pod adresem kolejnych Księży Biskupów Radomskich - moich śp. Poprzedników i do mnie, kierowane były postulaty i prośby, zarówno od osób duchownych jak i wiernych świeckich, o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego tego gorliwego i niezłomnego Kapłana, który zmarł w opinii świętości i męczeństwa - mówił ordynariusz radomski.
Przypomniał również szereg wykonanych czynności przedprocesowych: - W ich ramach zostały przeprowadzone konsultacje z Kolegium Księży Dziekanów oraz z Radą Kapłańską Diecezji Radomskiej. Następnie ustanowiłem Postulatora, którym jest ks. prał. Edward Poniewierski, Wikariusz Generalny. Wicepostulatorem został mianowany ks. prał. Albert Warso. W kolejnym etapie prac, w celu zbadania pism Księdza Romana Kotlarza mianowałem Teologów Cenzorów. W tym wypadku nie podaje się do publicznej wiadomości ich nazwisk. Uzasadnieniem tego przepisu prawa jest troska o to, aby w tajemnicy i niezależnie od siebie mogli przeprowadzić analizę tekstów, ocenić poprawność nauczania oraz ukazać osobowość Kandydata na ołtarze. Powołałem również Komisję Historyczną, której przewodniczącym jest ks. dr Szczepan Kowalik, a członkami zostali: ks. dr Rafał Piekarski i dr Arkadiusz Kutkowski z Instytutu Pamięci Narodowej. Po zebraniu odpowiedniej dokumentacji - jak też kierując się własnym, wewnętrznym przekonaniem - skierowałem prośbę do Konferencji Episkopatu Polski o aprobatę propozycji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Księdza Romana Kotlarza - wyliczał bp Tomasik.
Na koniec poinformował o zgodzie Stolicy Apostolskiej na jego pisemną prośbę, a dokładnie pytanie, czy ze strony Stolicy Apostolskiej nie ma przeszkód odnoszących się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Księdza Romana Kotlarza.
- Odpowiedzią Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych jest skierowany na moje ręce dekret z dnia 26 października 2018 r., w którym napisano: „Po zbadaniu sprawy, jest mi miło zawiadomić Waszą Ekscelencję, że ze strony Stolicy Apostolskiej nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawa beatyfikacji i ogłoszenia męczeństwa Sługi Bożego Księdza Romana Kotlarza mogła być prowadzona z zachowaniem «Norm, które należy zachować przy prowadzeniu dochodzenia przez biskupów w sprawach kanonizacyjnych» wydanych 7 lutego 1983 r. przez tę Kongregację”. A zatem otrzymaliśmy zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Ponadto Stolica Apostolska już rozstrzygnęła ważny problem. Zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych, proces, który dziś rozpoczynamy, będzie miał również na celu udowodnienie męczeństwa, które poniósł Ksiądz Roman Kotlarz - mówił pasterz Kościoła radomskiego.
Dekretem z 21 listopada bp Henryk Tomasik ustanowił więc specjalny Trybunał w następującym składzie: