Członkowie Ruchu Światło-Życie po raz drugi spotkali się na zabawie andrzejkowej i powitaniu Adwentu.
Rok temu byli w Wierzbicy. - To był wielki sukces, bo zebrało się 712 osób z całej diecezji, by wspólnie bawić się i modlić. W tym roku było to prawie 750 osób i do tego około 50 z grupy wolontariuszy i organizatorów. Spotkaliśmy się teraz w PSP nr 10 w Radomiu, a wielką życzliwość okazali nam pracownicy placówki, na czele z Mirosławą Rutą, dyrektor szkoły. Pomagali nam wolontariusze z Wierzbicy i szkolili oazowiczów w organizacji i zabezpieczeniu tak dużej imprezy - mówi ks. Krzysztof Bochniak, główny organizator oazowych balów, rok temu wikariusz w Wierzbicy, a obecnie w radomskiej parafii pw. św. Wacława.
- Przyjechałam kilkadziesiąt kilometrów, bo byłam na balu rok temu. Jest to bardzo fajna inicjatywa, podczas której pokazujemy, że potrafimy się bawić bez alkoholu i bez używek. Poza tym jestem w oazie od dawna i to dla mnie coś normalnego, że gdy w ruchu coś się dzieje, to ja tam jestem. Nasz bal to bardzo, bardzo dużo tańca. Rozpoczęliśmy Mazurkiem Dąbrowskiego, a potem polonezem, bo w tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te obchody widać także w naszych strojach, stylizowanych na lata 20. ubiegłego stulecia. Są także korytarz, gdzie można porozmawiać, i sala, w której została urządzona adoracja Najświętszego Sakramentu z kaplicą przygotowana z myślą o młodych - mówi Anna Kołodziejczyk z Opoczna.
- Świetne jest to, że można tu spotkać wielu swoich znajomych, którzy mieszkają w różnych miejscowościach. Możemy pobawić się w duchu nowej kultury, bez używek, jak powiedziała Ania. Na koniec balu będą rozdawane cytaty z nauczania św. Jana Pawła II i o północy rozpoczniemy Adwent wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu z podziękowaniem za to, że możemy żyć w wolnym kraju - wyjaśnia Krzysztof Stysiek z parafii MB Częstochowskiej w Radomiu.
Ale oazowe andrzejki to nie tylko spotkanie dla członków Ruchu Światło-Życie. - Wśród zgłoszonych przez duszpasterzy są także ministranci i scholanki, które nie są w ruchu, oraz uczniowie najbardziej zaangażowani w przygotowanie do przyjęcia w tym roku szkolnym sakramentu bierzmowania. Łącznie 35 parafii, co nas bardzo cieszy, bo chcemy, by było to spotkanie młodych z całej diecezji - wyjaśnia ks. Bochniak.
Tegorocznemu balowi przyświeca hasło: "Wolność". - To oczywiście pokłosie przeżywanej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także jeden z elementów oazowej formacji - bycia wolnym od używek, formowania się w chrześcijańskiej wolności. Mamy w Ruchu świetną młodzież i kilkudziesięciu zaangażowanych głęboko księży oraz siostry zakonne, a program naszego założyciela - sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - wciąż zachowuje wielką aktualność i skuteczność przemiany młodego człowieka - mówi ks. Krzysztof Dukielski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.