Recepta na sukces? - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują. Przepisem na sukces jest zwarta grupa, życzliwość i wsparcie.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 32 lat. Radomskie Centrum Młodzieży "Arka" bezinteresowną pomoc potrzebującym niesie od lat 18 i od prawie tylu lat każdego roku na specjalnej gali wybiera wolontariusza roku oraz wyjątkowy klub wolontariatu. W tym roku kapituła nagrody obdarzyła tym tytułem Huberta Banasika oraz wolontariat z PSP 34 w Radomiu.
- W 2000 r. wolontariat gromadził od 60 do około 100 osób. Dziś pod jego skrzydłami działa ponad 1000 wolontariuszy skupionych w Szkolnych Kołach Wolontariatu. "Arka" to cztery siedziby, współpraca z wolontariuszami zza granicy, wiele inicjatyw i projektów, bo nasi wolontariusze robią fantastyczne rzeczy - mówi Ewa Kamińska, wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka".
Hubert Banasik ma 16 lat. Formalnie jako wolontariusz w "Arce" jest od IV klasy podstawówki, a nieformalnie - sam nie pamięta od kiedy. - Tajniki wolontariatu pokazała mi moja siostra Agnieszka - mówi Hubert, który dziś jest liderem, bierze udział w różnych akcjach Arki, a sam praktycznie codziennie odwiedza niewidomą panią Ewę.
Dumy z tytułu Klubu Roku dla wolontariuszy z PSP 34 w Radomiu nie kryje Iwona Wilk, wicedyrektor szkoły, a receptę na sukces zdradza Joanna Kaliszewska, opiekunka wolontariuszy: - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują. Przepisem na sukces jest zwarta grupa, życzliwość i wsparcie.
Tegoroczna gala wolontariatu odbyła się w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego. Nagrody wręczali, m.in. bp Henryk Tomasik i Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Wolontariat jest piękną cechą polskiego społeczeństwa. Wyraża postawę wiary, wypowiadającej się przez miłość bliźniego. To piękny znak, znak nadziei - powiedział ordynariusz.
Nie zabrakło podziękowań dla tych, którzy swoim zaangażowaniem tworzą grupy, pomagają potrzebującym i dzielą się radością. Było także podsumowanie tego, co działo się w "Arce" w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Działania minionego roku przedstawiła Agnieszka Brzeska-Pająk. To przede wszystkim była realizacja projektu w ramach FIO "Przestrzeń działania". To ogromna przestrzeń - od lokalnych akcji, przez różnego typu działania na szerszą skalę, aż po szkolenia w Zakopanem. Wolontariusze byli m.in. obecni przy zbiórkach żywności, wspierali organizowane w Radomiu biegi, otwierali się na seniorów, pomagali zwierzętom.
Hubert Banasik - wolontariusz roku
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Podczas gali nie mogło zabraknąć prezentacji działań Centrum Wolontariatu Międzynarodowego. Tam od 2016 r. działają wolontariusze, którzy przyjeżdżają także z zagranicy. Obecnie są tu cztery osoby - dwoje Hiszpanów i dwoje Turków.