Około 200 osób wzięło udział w adwentowym dniu skupienia nauczycieli i wychowawców.
Dzień skupienia pod hasłem: "Promieniowanie ojcostwa" odbył się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Poprowadził go ks. Adam Maj COr z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy WSD, gdzie były nabożeństwo pokutne i adoracja Najświętszego Sakramentu. Zebrani mieli też możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
Konferencję w auli św. Jana Pawła II wygłosił ks. Maj. Podkreślił w niej wymiar duchowy i procesu edukacji, i działalności pedagogicznej nauczyciela. - Duchowość wpisana jest w naturę ucznia. Trzeba odkrywać ucznia także w jego wymiarze duchowości, która niesie ze sobą poczucie sensu życia, odkrywanie własnej rozumności, kształtowanie mądrości, odkrywanie wolności i odpowiedzialności za własne czyny, czyli bycia osobą moralną, ale także odczuwania radości z tego, że się jest człowiekiem, że się świat rozumie i widzi się własne miejsce w tym świecie - powiedział.
Ksiądz Maj zaznaczył też, że duchowość naturalna dopełniana jest duchowością chrześcijańską. - Ona ze swojej istoty nosi w sobie wymiar również i ogólnoludzki, a jest spotkaniem z samym Bogiem, jest spotkaniem z Chrystusem, w Jego też tajemnicy narodzenia, która sprawia, że życie każdego, również i ucznia w procesie edukacji, nabiera wyjątkowego znaczenia. Bez nacisku na duchowość edukacja jest niespełniona, a uczeń może nie w pełni uformować wizję własnej osoby i swojego miejsca w świecie. Tylko rozwój duchowy i jego wspieranie może stanowić istotę, która sprawia, że edukacja staje się potrzebna, znacząca i efektywna - mówił ks. Maj.
W spotkaniu uczestniczyła Danuta Medyńska, była polonistka w V LO i Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu. - Jestem szczęśliwa, że mogę jeszcze uczestniczyć w tych wszystkich uroczystościach, aczkolwiek jestem już na emeryturze, bo mam 85 lat. Cieszę się, że spotkałam ks. Maja. U niego pracowałam 8 lat w KLO. Miło wspominam te lata. Tam znalazłam nie tylko możność nauczania w nowej rzeczywistości. Wcześniej, niestety, pewne treści trzeba było kamuflować. Tutaj od 1991 roku można było spokojnie realizować program, uwzględniając to, co dzisiaj ks. Maj powiedział - edukację połączoną z pełnym rozwojem duchowości u swoich uczniów. Moich wielu wychowanków zostało księżmi - bp Adam Odzimek, ks. Wojciech Szary, ks. Roman Kotlimowski, ks. Marek Lurzyński, ks. Stanisław Kolasa, ks. Henryk Wólczyński. Moimi wychowankami jest też wielu nauczycieli - powiedziała i dodała, że takie spotkania są bardzo potrzebne: - Mamy możliwość bycia u spowiedzi, adoracji, kontaktów wzajemnych i jak zawsze konferencja dużo nam daje. Zawsze jakaś myśl pozostaje.
Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Księżom w imieniu nauczycieli podziękowała Urszula Wolszczak-Paluch. - Dziękujemy za czuwanie przez was, kapłani, nad naszą duchową przemianą, nad uświadamianiem nam, że istnieje obok materii inna strona życia i że to ona jest istotą człowieczeństwa, że to ona nadaje sens naszemu istnieniu. Życzymy wam dużo mocy Bożej, błogosławieństwa Najwyższego w waszym codziennym trudzie - powiedziała.
W czasie Eucharystii śpiewała schola młodzieżowa z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie pod kierunkiem Bartłomieja Składanka.
- W tegorocznym dniu skupienia uczestniczyło około 200 nauczycieli i wychowawców z całej diecezji. Bardzo się cieszymy, jako organizatorzy, z tak dużego zainteresowania. Z każdym rokiem liczba uczestników wzrasta, w tym też czynnych nauczycieli. Myślę, że nauczyciele i wychowawcy wyjeżdżają stąd przygotowani do świąt Bożego Narodzenia - mówi ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców.
Eucharystię celebrowali (od lewej) ks. Adam Maj COr, ks. Stanisław Łabendowicz i ks. Wojciech Wojtyła
Marta Deka /Foto Gość