Premier rządu po 300 dniach ocenia swój program. Na trasie znalazł się także region radomski.
Na trasie przejazdu autokaru z premierem Mateuszem Morawieckim przez trzy województwa - mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie - znalazły się Białobrzegi Radomskie oraz Jedlanka koło Jedlińska.
W Białobrzegach w jednym ze sklepów Mateusz Morawiecki oceniał wprowadzenie podatku CIT dla najmniejszych przedsiębiorców, a w Jedlance - program "Dostępność Plus".
- "Dostępność Plus" to taki generalny remont w Polsce, remont różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej, administracji, szkół i urzędów. Cieszę się, że dzięki pieniądzom rządowym, tutaj, w Jedlance, w Domu Pomocy Środowiskowej, standard funkcjonowania tego typu placówek może się zdecydowanie podnieść. Program "Dostępność Plus" to program obliczony na wiele lat. Nowo budowane budynki użyteczności publicznej, ale także również budynki komercyjne, muszą spełniać pewne standardy, które będą zapewniały łatwiejsze życie, dostępność do urzędów, do różnych budynków dla wszystkich ludzi. Ten program obejmuje również budowę wind. Bo jest ważne, by osoby, w jakimś sensie uwięzione na swoim trzecim czy czwartym piętrze, mogły wyjść do sklepu czy na spacer. "Dostępność Plus" to dla nas program społeczny o charakterze fundamentalnym, który ma zmienić życie seniorów, osób niepełnosprawnych. Tutaj, w Jedlance, miałem okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda działanie programu, i widzę, że zmierzają w dobrym kierunku. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczyniają - mówił premier Morawiecki.
Towarzyszący premierowi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, mówiąc o programie, zaznaczył, że będzie to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań prawnych w obszarze dostępności na świecie. - Wzorowaliśmy się tutaj na przykładach międzynarodowych, szczególnie na przykładzie amerykańskim - na tzw. rozwiązaniu Access Board, czyli właśnie specjalnej rady i ustawy o dostępności, więc jesteśmy wzorem, nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie. Dziękujemy, że dzięki naszym partnerom, samorządom, konkretnym ośrodkom możemy pokazać, jak ta ustawa działa w praktyce - mówił minister.
Z podpisania deklaracji o dalszej współpracy z rządem cieszył się Waldemar Trelka, starosta radomski. - Dziś 30-35 osób jest przywożonych do tego miejsca, żeby zostać zauważonymi, żeby wyjść z domu. My, jako powiat, im to umożliwiamy. Dlatego cieszę się z podpisania tej deklaracji o dalszej współpracy, jeśli chodzi o "Dostępność Plus". Trzeba powiedzieć, że tylko w ostatnich 2 latach dotacja na jedną osobę, która przebywa w takim domu, wzrosła o prawie 40 proc. i wynosi 1753 zł. I to jest konkretna pomoc, dzięki której możemy jako powiat realizować te zadania - powiedział starosta.