Organizatorzy nadali jej tytuł "Naszymi oczami…", a to dlatego, by zaprezentować świat widziany nie "waszymi oczami" - widzów, ale oczami twórców, osób niepełnosprawnych.
O takiej idei wystawy, gdzie twórcy - ze względu na swą niepełnosprawność - po prostu nie mogą o tym powiedzieć, prezentowanej po raz pierwszy w Centrum Aktywności Lokalnej, mówił Jerzy Furga, twórca i kierownik WTZ w Pionkach.
Na wystawie zaprezentowano prace ośmiu twórców, osób niepełnosprawnych, ale budzących zdumienie, jak głęboko postrzegają otaczający świat, jak bardzo posiadły umiejętność tworzenia sztuki i jak bardzo posiadły takie techniki plastyczne, jak rysunek, malarstwo, haft, technika mieszana i filcowanie.
- Nasi podopieczni uczestniczą przez sztukę w terapii. Wyciszają się, tworzą i angażują z całego serca w to, co robią - mówi Iga Monkosa, instruktorka WTZ i plastyczka.
Celem wystawy, prezentującej twórczość osób z niepełnosprawnością, jest ukazanie postrzeganego przez nich świata. Prezentowane na wystawie dzieła wyróżniają się spontanicznością, niezależnością i oryginalnością. Ta twórczość pełni szczególną rolę w życiu osób z niepełnosprawnością, jest źródłem satysfakcji, kompensuje braki, spełnia funkcję komunikacyjną z otoczeniem. Daje autorom możliwość rozwoju artystycznych uzdolnień, otwiera ich na świat uczuć, wyobraźni i relacji społecznych.
Na wystawie zaprezentowano dzieła ośmiu osób: Aliny Kryczka (haft wstążeczkowy), Rafała Wieczorka (pastel), Beaty Rojek (filcowanie na sucho), Pawła Maciejczyka (filcowanie na sucho), Marty Zdunkowskiej (technika mieszana), Malwiny Lipskiej (rysunek), Sebastiana Wójcika (rysunek) i Jarosława Wojciechowskiego (malarstwo na desce).