Licealiści z VI LO w Radomiu w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" realizują projekt pt. "NIEzwykła historia".
W jego ramach zorganizowali szereg spotkań w Centrum Aktywności Seniora w Radomiu we współpracy z dyr. Grażyną Jakubczyk.
- Nasz projekt zakłada chęć pogłębienia wzajemnego zrozumienia i relacji międzypokoleniowych. Oprócz spotkań w Centrum Aktywności Seniora w naszej szkole zorganizowaliśmy wystawę o Annie Przytule, łączniczce z powstania warszawskiego. Współpracujemy także z Ambasadą USA, z której dostaliśmy pomoc finansową w formie grantu na realizację projektu, oraz z kawiarnią "Siódme Niebo" i drukarnią "Drukpoint" - mówi licealistka Paulina Wdowiak, koordynatorka projektu do spraw kontaktu z partnerami.
Spotkania w centrum to nie tylko rozmowy z seniorami. - Na naszym ostatnim spotkaniu tematem przewodnim były różnice w szeroko pojętej kulturze między naszymi pokoleniami. Na początku każdemu z zespołów składających się z młodzieży i osób starszych rozdaliśmy kartki z danym tematem do poruszenia, np. relacje międzyludzkie czy moda. Po pięciu minutach zespoły wymieniały się karteczkami. Na koniec porównaliśmy wyniki. Wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa - mówi Paulina.
Podczas spotkań są również quizy. - Zrobiliśmy na przykład quiz - kahoot o kulturze. Tu wspólna zabawa polegała na zrobieniu zestawienia lat 60., 70. i roku 2000. Zwycięzcy otrzymali bon do kawiarni "Siódme Niebo". Na zakończenie naszego spotkania wspólnie śpiewaliśmy dawne piosenki, np. Marka Grechuty, i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia - opowiada licealistka.
Było i takie spotkanie, gdzie w formie gier i zabaw zrobiono dla seniorów lekcję języka angielskiego. - Chcieliśmy pokazać, że warto i miło uczyć się języka nawet w starszym wieku - wyjaśnia Paulina.