Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ich pierwsze błogosławienie pokarmów

Pokarmy w wielkosobotnim koszyczku mają głęboką symbolikę, a cała "święconka" zaprasza do wspólnego przeżywania radości zmartwychwstania Chrystusa.

W Kościele prawo do błogosławienia pokarmów mają nie tylko duchowni. Mogą to także robić alumni, którzy otrzymali posługę lektoratu. W radomskim seminarium otrzymują ją klerycy III roku studiów i formacji do kapłaństwa.

- III rok przynosi ważne znaki zewnętrzne na tej drodze. W grudniu, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej otrzymaliśmy prawo noszenia stroju duchownego. Teraz, na początku Wielkiego Postu, zostaliśmy włączeni do grona lektorów. To posługa związana przede wszystkim z uroczystym proklamowaniem Pisma Świętego podczas liturgii i głoszeniem go życiem. Ale lektorat daje nam też prawo błogosławienia pokarmów - wyjaśnia al. Filip Kochanowski.

Dla Filipa to wielkie wzruszenie i radość: - Jest także trema, bo robię coś nie we własnym imieniu, ale samego Pana Jezusa. Jestem wdzięczny, że Kościół dopuścił mnie do tej posługi i przede wszystkim wdzięczny Panu Bogu za ten wielki dar, jaki otrzymałem. Staję przed ludźmi, by nad pokarmami czynić znak krzyża.

Formuła błogosławieństwa pokarmów wyjaśnia symbolikę tych najważniejszych:

"Panie Jezu Chryste… Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów. Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia. Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy