- Modlimy się, aby każdego z nas charakteryzowało poczucie odpowiedzialności za każdą wartość, także za tę wielką wartość, którą jest ojczyzna - powiedział bp Henryk Tomasik.
Uroczystości z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbywały się w kilku miejscowościach naszej diecezji. W Radomiu rozpoczęła je Msza św. sprawowana w kościele garnizonowym. Obecnych powitał proboszcz ks. ppłk Kryspin Rak, a w uroczystościach udział wzięli: parlamentarzyści, władze Radomia, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, orkiestra Garnizonu Radom, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, szkół, żołnierze, mieszkańcy miasta.
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. - Nasz naród w szczególny sposób przyjął Matkę Najświętszą do siebie. Wprowadził do swojej historii, a przede wszystkim do naszej pobożności. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za Najświętszą Maryję Pannę, która jest Królową Polski. Do tego dziękczynienia dołączamy modlitwę błagalną, aby każdy z nas był wierny Chrystusowi i Matce Bożej i zatroskany o naszą ojczyznę - mówił bp Tomasik, rozpoczynając Eucharystię.
W homilii biskup podkreślił: - Wielcy Polacy klękali przed Matką Bożą i prosili Ją o pomoc. Dzisiaj jesteśmy z całą pewnością na jakimś zakręcie kulturowym. Bolejemy nad tym, że na tym zakręcie kulturowym jest tyle głosów przeciwko Chrystusowi i Kościołowi, Ewangelii, religijnemu wychowaniu dzieci i młodzieży. Bolejemy nad tym, że są profanacje cmentarzy, kościołów, a ostatnio obrazu Matki Bożej. To słynna profanacja w Płocku, która promieniuje kolejnymi znakami profanacji. Dziwimy się, że w tak katolickim kraju mogą mieć miejsce takie wydarzenia. Dlaczego? Bo jest proporcja i zależność. Im więcej ataków na Kościół, religię, Chrystusa, Ewangelię, tym więcej jest profanacji kościołów, cmentarzy i napadów na plebanie. To prawidłowość socjologiczna. Dzisiaj Matkę Bożą prosimy o to, aby nam pomogła być przy Jej Synu. Modlimy się za tych, którzy nienawidzą Chrystusa.
Po Mszy św. dalsza część uroczystości miała miejsce przed świątynią na placu Konstytucji 3 Maja. Został tu m.in. odczytany list od Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. "Dzień Święta Narodowego Trzeciego Maja w tym roku jest również okazją do celebrowania 20-lecia członkostwa Polski w Pakcie Północnoatlantyckim i 15-lecia przystąpienia do Unii Europejskiej. Te trzy wydarzenia odegrały znaczącą rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Były efektami pracy patriotów, którym leżało na sercu dobro naszego kraju i jego obywateli" - przypomniał w liście M. Błaszczak.
W imieniu władz miasta przemówił wiceprezydent Konrad Frysztak.
Następnie na znajdującej się przed wejściem do kościoła płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Uroczystości zakończyły się defiladą.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się