Dni Godności to doskonała okazja do poznania środowiska osób niepełnosprawnych i zrozumienia ich problemów i potrzeb. Impreza potrwa 3 dni.
Mszą św., której w kościele św. Jana Chrzciciela przewodniczył bp Henryk Tomasik, rozpoczęły się XVI Radomskie Dni Godności.
- Rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych pragnę złożyć wyrazy wielkiego szacunku i podziwu. Bardzo dziękuję samorządowi, wszystkim organizacjom, instytucjom, które wspierają niepełnosprawnych. Bardzo dziękuję wolontariuszom za to dobre serce, za przepiękny sposób objawiania swojego człowieczeństwa. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagają słabszym - tym, którzy potrzebują pomocnej dłoni i przede wszystkim dobrego serca - mówił na zakończenie Eucharystii bp Tomasik.
Po Eucharystii barwny korowód, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą "Grandioso", przeszedł na pl. Corazziego.
Na scenie przed Urzędem Miejskim Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia, przekazał symboliczny klucz do miasta Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem", które w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia. Prowadzi ono przedszkole "Kraina Radości", Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i restaurację "Różany Gościniec", gdzie są zatrudnione osoby niepełnosprawne.
- Nasze stowarzyszenie już po raz drugi odbiera klucz. Jesteśmy szczęśliwi. Mam nadzieję, że będziemy godnie reprezentować osoby niepełnosprawne i nadal pracować na rzecz niepełnosprawnych - mówi Dagmara Janas, prezes stowarzyszenia.
Pani Dagmara zaznacza, że Dni Godności to doskonała okazja do poznania środowiska osób niepełnosprawnych i zrozumienia ich problemów i potrzeb. - To święto każe zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie, że ci ludzie żyją obok nas i stanowią część społeczeństwa, i że potrzebują naszej pomocy. W Radomiu bardzo dużo się robi dla osób niepełnosprawnych, przede wszystkim likwidujemy bariery architektoniczne, ale też społeczne, by mieszkańcy Radomia mogli poznać osoby niepełnosprawne i zobaczyć, jak funkcjonują - tłumaczy D. Janas.
Na scenie osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować swoje zdolności - był pokaz mody, wystąpił lwowski kwartet Leon Voci. Można było też obejrzeć prace wykonane przez niepełnosprawnych.
W czwartek 23 maja o godz. 12 na pl. Corazziego rozpocznie się II Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Tacy Sami".
W piątek 24 maja uczestnicy imprezy spotkają się o godz. 13 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza 9. Na stadionie odbędzie się integracyjny festyn sportowo-rekreacyjny. O godz. 15 rozpocznie się Piknik Organizacji Pozarządowych.