Ponad 400 mężczyzn nocą pielgrzymowało do sanktuarium MB Pocieszenia w Starej Błotnicy pod hasłem "W mocy Bożego Ducha".
Rycerze Kolumba rady 14004, działającej przy parafii MB Częstochowskiej w Radomiu, już po raz 13. zorganizowali pieszą pielgrzymkę dla mężczyzn z Radomia do sanktuarium MB Pocieszenia w Starej Błotnicy. - Mężczyźni potrzebują swoistego spojrzenia na siebie w ciszy i w ciemności. Idę ze swoim synem, któremu chcę przekazać wartości, którymi ja na co dzień żyję - mówi Marek Tyka, zastępca Wielkiego Rycerza rady 14004.
Mężczyźni mieli do pokonania
Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim w kościele MB Częstochowskiej. Zgromadzonych w świątyni powitał ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba. - Jest z nami bp Adam Odzimek. Księże biskupie, to ty, jako pasterz, wyprowadziłeś nas 13 lat temu na pierwszy szlak. Powiedziałeś wtedy, że mężczyźni mają być silni jak ściana, na której można się oprzeć. I wielu z pątników do dziś pamięta te słowa. Wtedy wychodziło nas kilkudziesięciu, dzisiaj jest kilkuset. W tym roku idzie z nami też niemal 70 żołnierzy 62. Batalionu Wojsk Ochrony Terytorialnej w Radomiu - powiedział ks. Lenartowicz.
Biskup Odzimek pobłogosławił mężczyzn przed wyruszeniem na pielgrzymi szlak. Zwracając się do mężczyzn, przypomniał pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i wydarzenia z 16 października 1978 roku, kiedy to na szczycie Mont Everestu stanęła Wanda Rutkiewicz, a nad kaplicą sykstyńską ukazał się biały dym, który zwiastował, że został wybrany nowy papież - Jan Paweł II.
- Osiem miesięcy później tych dwóch wielkich Polaków spotkało się w Krakowie. Wanda Rutkiewicz chciała uklęknąć. Ojciec Święty powiedział, że ludzie gór pozdrawiają się, stojąc. Papież zapytał ją, czy samotnie weszła na szczyt. Ona odpowiedziała, że na najwyższe szczyty nie chodzi się samemu. Potrzeba innych. Najwyższe szczyty można zdobywać tylko z innymi. Ruszacie na szlak pielgrzymkowy. I trzeba pamiętać, że swoje życie trzeba oprzeć na tych, z którymi zdobywamy największe szczyty, a tym szczytem jest zawsze piękno człowieczeństwa. Dlatego Jan Paweł II wołał podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, że człowiek nie może zrozumieć siebie, swojego życia, bez Chrystusa. Trzeba swoje życie oprzeć na Chrystusie - mówił bp Odzimek.
Po przejściu