Nowy numer 47/2020 Archiwum

Msze św. w obrządku greckokatolickim w Starachowicach

Celebracje rozpoczną się w niedzielę 4 sierpnia. Liturgia sprawowana będzie w kościele pw. Świętej Trójcy (ul. Kościelna 12).

Msze Święte w rycie greckokatolickim sprawowane będą o 10.00, a przewodniczył im będzie ks. Igor Małysz, duszpasterz wiernych tego obrządku, który mieszka w Radomiu i tutaj sprawuje opiekę nad wspólnotą greckokatolicką.

Bp Henryk Tomasik prosi o przekazanie tej informacji, by dotarła do wiernych tego obrządku, przebywających w Starachowicach i okolicy.

Msze św. w rycie greckokatolickim sprawowane są od dwóch lat w Radomiu w bazylice św. Kazimierza (w kaplicy Matki Bożej i św. Jana Pawła II).

Kościoły greckokatolickie należą do Katolickich Kościołów Wschodnich i są częścią Kościoła katolickiego. Powstały one z reguły w drodze unii części Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim. W Kościołach greckokatolickich sprawowana jest liturgia w obrządku bizantyjskim, bardzo zbliżonym do tradycji Cerkwi prawosławnej, ale w pełni jednak zgodna z nauką Kościoła łacińskiego. Spośród Kościołów greckokatolickich na świecie najliczniejszy jest Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Liczy ponad 6 mln wiernych. Często spotykamy się tutaj z określeniem Kościoła unickiego, a na terenie Polski z oficjalną nazwą Kościół Greckokatolicki w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama