Architekt zaprojektował ołtarz polowy, gdzie 4 czerwca 1991 r. Mszę św. podczas wizyty w Radomiu sprawował Jan Paweł II.
Tadeusz Derlatka zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 79 lat. Z wykształcenia i pasji był projektantem oraz architektem, a obok tego zaangażowanym społecznikiem i samorządowcem. W latach 1991-1993 był wicewojewodą radomskim, a w latach 2002-2006 - przewodniczącym Rady Miejskiej w Radomiu.
Wśród licznych projektów Tadeusza Derlatki jest budynek Naczelnej Organizacji Technicznej w Radomiu. Architekt przygotował kilkanaście projektów obiektów sakralnych, a tutaj przede wszystkim kościołów, w tym m.in. kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na radomskim osiedlu Firlej. Obok budynków sakralnych, katolickich zaprojektował Ohel na cmentarzu żydowskim w Radomiu. Jego dziełem jest projekt ołtarza polowego, przy którym Mszę św. na radomskim lotnisku na Sadkowie 4 czerwca 1991 r. odprawił papież Jan Paweł II.
W ostatnich latach, przy koncepcyjnym zaangażowaniu nieżyjącego już Janusza Pulnara, emerytowanego dyrektora Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, zaprojektował Muzeum Etosu Rycerskiego Europy w Taczowie - „Rycerze Bogurodzicy” w gminie Zakrzew. Inicjatywa związana była z 600. rocznicą bitwy pod Grunwaldem.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!